دلیل سقوط ناگهانی بیت‌کوین به زیر 68 هزار دلار چه بود؟

به دنبال انتشار شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) ماه فوریه آمریکا و اعلام میزانی فراتر از حد انتظار، قیمت بیت‌کوین افت قابل توجهی را از بالاترین سطح تاریخی خود تجربه کرد و تا محدوده6800 دلار کاهش یافت. این در حالی است که برخی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند روند فعلی بیت‌کوین تا جلسه ۲۰ مارس (۱ فروردین) کمیته فدرال رزرو (FOMC)‌ ادامه داشته باشد. در زمان نگارش این خبر، بیت کوین در محدوده 68,344 دلار معامله می‌شود.

همانطور که بالاتر نیز گفتیم، به نظر می‌رسد انتشار آمار مربوط به شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) در ایالات متحده برای ماه فوریه، دلیل اصلی این سقوط قیمت در بازار ارزهای دیجیتال بوده‌است؛ زیرا این شاخص بالاتر از حد انتظار بوده و بر تورم بالا در این کشور تأکید می‌کند.

پیش از ریزش بیت‌کوین، شاخص قیمت تولیدکننده ماه فوریه آمریکا برابر با ۰.۶٪ اعلام شد. این در حالی است که PPI ماه ژانویه ۰.۳٪ اعلام شده‌بود و انتظار می‌رفت در فوریه نیز این رقم تغییری نکند. شاخص PPI اصلی که هزینه‌های مربوط به غذا و انرژی را درنظر نمی‌گیرد نیز در ماه فوریه ۰.۳٪ اعلام شد که بالاتر از پیش‌بینی ۰.۲٪ تحلیلگران است. در واقع، شاخص PPI در کنار داده‌های کار و شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI)، چشم‌انداز مشکلات ‌ فدرال رزرو ایالات متحده را تقویت کرده‌است.

 

بیت‌کوین

 

همزمان با ریزش قیمت بیت‌کوین، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال نیز با یک افت ۶ درصدی در ۲۴ ساعت، به 2.6 تریلیون دلارکاهش یافت.

به گفته تحلیلگران بازار کریپتوکارنسی، فدرال رزرو ممکن است بر اساس این داده‌ها، نرخ‌ بهره را برای مدت طولانی‌تری بالاتر نگه دارد. در همین راستا، بر اساس آخرین برآوردهای گروه CME، احتمال کاهش نرخ بهره در نشست بعدی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در ماه می، تنها 6.2 درصد است.

برخی از تحلیلگران معتقدند که اصلاح قیمت بیت‌کوین از حوالی اوج تاریخی خود یک اصلاح معمول پس از روندهای صعودی شدید می‌باشد. در سمت مقابل، برخی دیگر انتظار دارند روند فعلی حداقل تا جلسه بعدی فدرال رزرو در مورد نرخ بهره ادامه داشته باشد.

با این حال علی‌رغم احتمال تداوم فشار فروش در کوتاه‌مدت، تحلیلگران بر این باورند که با وجود تقاضای پایدار برای ETF های اسپات بیت‌کوین، بعید است این نوسانات تأثیر پایداری بر روند صعودی کلی ارزهای دیجیتال داشته‌باشد.( برای مشاهده اخبار روز ارزهای دیجیتال کلیک کنید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3