چرا یادگیری سواد مالی اهمیت بالایی دارد ؟

مقدمه

پیش از آگاهی از اهمیت سواد مالی ابتدا باید با مفهوم آن آشنا شویم. سواد مالی یا Financial literacy به معنای توانایی شناخت، درک و بکارگیری مهارت‌های مالی نظیر مدیریت مالی فردی، بودجه بندی مالی شخصی و سرمایه‌گذاری سودآور به صورت موثر و کارآمد است.

بدین ترتیب سواد مالی مجموعه‌ای از دانش، مهارت ها و فرآیندهایی است که یادگیری آن‌ها برای اتخاذ تصمیم‌های مستقل مالی، از اهمیت بسزا و زیادی برخوردار است. فقدان سواد مالی و آگاهی از اصول مالی و سرمایه‎گذاری هم در زندگی و موفقیت مالی افرادی که در کشورهای با اقتصاد پیشرفته و توسعه‌یافته زندگی می‌کنند و هم در زندگی افراد مقیم کشورهای در حال توسعه تاثیرگذار است.

در واقع داشتن سواد مالی، پایه‌ی رابطه‌ی شما با پول و رفتارهای درست و بجای مالی را ایجاد و تقویت می‌کند.

از این رو هرچه زودتر اقدام به یادگیری و افزایش دانش خود در این زمینه کنید، به درآمد و سودآوری بیشتری خواهید رسید. زیرا آموزش دیدن در مسیرهای مالی کلید موفقیت در حوزه های متنوع سرمایه گذاری است.

اثرات مخرب فقدان برخورداری از دانش مالی و نبود درک اهمیت سواد مالی در بین برخی از افراد جوامع مختلف پدیده‌ای است که تمام کشورها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

 

سواد مالی

 

معمولاً همه افراد از هر طیفی و با هر میزانی از ریسک پذیری، برای اتخاذ تصمیمات مالی با ترس‌هایی روبرو می‌شوند. به خصوص آنکه امروزه گزینه‌های متنوعی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که تصمیم‌گیری را برای افراد سخت می‌کند. از این رو داشتن سواد مالی و پی بردن به اهمیت آن امروزه بسیار ضروری بوده و میزان ریسک سرمایه گذاری را کاهش داده و یا کنترل می کند.

در واقع بازارهای مالی دائماً در حال گسترش و تغییر بوده و روز به روز فعالان بسیار بیشتری را به خود جذب می‌کنند که سبب ایجاد رقابت و نوسان بالا در این بازارها گردیده است. با جمع‌بندی تمام این موارد واضح است که داشتن سواد مالی کافی می‌تواند بسیار ضروری و کمک‌کننده برای افراد با هر سطحی از درآمد و سرمایه اولیه باشد.

اهمیت سواد مالی

در دهه‌های اخیر محصولات، خدمات مالی و بازارهای مالی در جوامع مختلف با رشد و پیشرفت چشمگیری روبرو بوده اند. به عنوان مثال بر خلاف گذشته که بیشتر مردم از پول نقد به منظور خرید استفاده می‌کردند، امروزه انواع کارت‌های اعتباری و روش‌های نوین پرداخت جایگزین روش نقدی شده‌اند.

اهمیت یادگیری و بالا بردن روزافزون سواد مالی از آنجا نشأت می‌گیرد که به افراد با هر سطح سرمایه‌ای در خصوص نحوه مدیریت و افزایش منابع مالی کمک می‌نماید. کسانی که پول و منابع مالی خود را بدون برنامه‌ریزی خرج کرده و اقدام به سرمایه گذاری آن در بازارهای مالی پرپتانسیل نمی کنند، متاسفانه درک درستی از اهمیت آموزش سواد مالی و ضربه‌ای که عدم برخورداری از آن به رفاه مالی آن‌ها در آینده خواهد زد، ندارند.

هر چند سال یکبار موسسه FINRA بخشی از نظرسنجی‌ها و پاسخ سوالات مربوط به پایه‌های اقتصادی را منتشر می‌نماید. در آخرین سوالات این مجموعه برای مشترکین خود، تنها ۳۴ درصد از افراد به ۴ سوال از ۵ سوال پاسخ درست داده‌اند. موضوع قابل تاملی که اهمیت بالای آموزش اصولی سواد مالی به افراد از طیف های مختلف جوامع را بیش از پیش نمایان می کند.

امروزه منابع رایگان و غیررایگان زیادی نسبت به گذشته در اختیار افراد برای افزایش مهارت های سرمایه گذاری قرار دارد که هر فرد می‌تواند بر اساس نیاز خود برای افزایش دانش مالی و سرمایه گذاری خود گامی بردارد.

در همین راستا، بخش وبلاگ سایت آکادمی مالی بازرگانی حقیقی تلاش می‌کند تا با پرداختن به موضوعات متنوع و به روز بازارهای مالی، اقتصادی، سرمایه گذاری و مالی-رفتاری، مخاطبین خود را با مفاهیم ابتدایی و پیشرفته سواد مالی آشنا کرده تا همه افراد بتواند به درک قابل قبولی از این مفاهیم دست یابند.( برای مشاهده بیشتر مطالب آکادمی حقیقی کلیک کنید )

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3