آَشنایی با آلت‌ سیزن و چگونگی پیش‌بینی آن

با توجه به رشد قیمت رمزارزهایی غیر از بیت‌کوین و فرصت‌های کسب سود ایجاد شده در سال‌های اخیر، آلت‌کوین‌ها و آلت سیزن (Alt Season) به یکی از رایج‌ترین اصطلاحات بازار رمزارزها تبدیل شده‌اند. در یک تعریف کلی آلت‌سیزن به دوره‌ای اشاره دارد که بازار آلت‌کوین‌ها گاوی یا صعودی می‌گردد.

بنابراین اگر قصد دارید تا غیر از بیت‌کوین در رمزارزهای دیگری نیز سرمایه‌گذاری کرده و با آلت سیزن و چگونگی پیش‌بینی آن آشنا شوید، توصیه می‌کنیم که در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

آلت سیزن

 

آلت سیزن چیست و پیدایش آن چه دلایلی دارد؟

فعالان بازار ارزهای دیجیتال به خوبی می‌دانند که رمزارزها در دو دسته بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها شناخته می‌شوند.

Altcoin مخفف عبارت “Alternative Coin” بوده و به همه ارزهای دیجیتال به غیر از بیت‌کوین اشاره دارد. رمزارزهایی همچون اتریوم، لایت‌کوین، ریپل، فانتوم، سولانا، کاردانو و … در دسته آلت‌کوین‌ها قرار دارند.

بیت‌کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال و پادشاه رمزارزها، با محدودیت در تعداد مواجه است. بنابراین به جهت رفع این مشکل، آلت‌کوین‌ها به شکل نامحدود و هر یک به منظور اجرای هدفی به وجود آمدند.

Altcoin Season یا به ‌اختصار Alt Season به زمانی اطلاق می‌شود که حجم معاملات و در نهایت، ارزش بازار آلت‌کوین‌ها در مقابل بیت‌کوین افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. زمانی که آلت‌کوین‌ها به طور قابل توجه از بیت‌کوین عملکرد بهتری داشته و رشد بیشتری نسبت به بیت‌کوین دارند، نگاه سرمایه‌گذاران و معامله‌گران زیادی از بیت‌کوین به سمت آلت‌کوین‌ها چرخیده و قیمت این رمزارزها افزایش خواهدیافت. بنابراین عموماً فصل آلت‌کوین‌ها یا همان آلت‌سیزن‌ها فرصت مناسبی برای کسب سود بیشتر توسط فعالان بازار ارزهای دیجیتال هستند. آلت‌سیزن معمولاً با افت نسبت سلطه‌ی بیت‌کوین بر کل بازار رمزارزها نسبت به قبل از شروع فصل، مشخص می‌گردد.

بدین‌ترتیب در یک دوره زمانی کوتاه (معمولاً چند هفته یا چند ماه)، قیمت آلت‌کوین‌ها به دلیل انتقال پول توسط فعالان بازار ارزهای دیجیتال از بیت‌کوین به سایر رمزارزها به شدت افزایش می‌یابد. نکته مهم آنجاست که زمانی که قیمت‌ها روند صعودی می‌گیرند، FOMO در بازار شدت گرفته و قیمت آلت‌کوین‌‌ها حتی برای مدت کوتاهی به صو رت نجومی و اغلب بیش از ارزش واقعی خود، بالا می‌رود.

 

آلت سیزن

 

اما چه چیزی موجب ایجاد فصل آلت‌کوین‌ها می‌شود؟ آلت‌سیزن دلایل مختلفی دارد که در زیر به مهم‌ترین آنها اشاره شده‌است؟

  • اعتقاد بازار به رکود قیمت بیت‌کوین پس از یک دوره رو به افزایش
  • انتشار اخبار مثبت و مهم از اتفاقات نوظهور و پیشرفت در بلاک‌چین‌های اصلی مانند اتریوم، سولانا و کاردانو و حوزه‌هایی همچون دیفای و وب ۳
  • افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال به صورت قانونی توسط کشورها
  • ایجاد فومو یا احساس ترس از دست دادن فرصت سرمایه‌گذاری و افزایش میل افراد برای ورود سرمایه به بازار آلت‌کوین‌ها

در آلت‌سیزن که معمولاً از چند هفته تا چند ماه ادامه می‌یابد، قیمت بیت‌کوین تغییر چندانی نکرده و تنها کمی نوسان دارد. برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در آلت‌سیزن را دارند توجه به این نکته ضروری است که همانطور که افزایش نجومی قیمت برخی رمز ارزها در این فصل می‌تواند بسیاری را ثروتمند کند، برخی را نیز ممکن است بسیار متضرر کند. از این رو شرط اصلی کسب سود و عدم از دست رفتن سرمایه در فصل آلت‌کوین‌ها، شناسایی رمزارزهایی که پتانسیل رشد خوبی دارند و تشخیص درست نقاط ورود به بازار و خروج از آن است.

گفتنی است که قیمت آلت‌کوین‌ها وابستگی زیادی به بیت‌کوین نیز دارند. هرگونه رشد شدید قیمت بیت‌کوین غالبآً تأثیر مشابهی روی آلت‌کوین‌ها دارد. همچنین، افت سریع قیمت بیت‌کوین نیز ریزش زیادی را برای آلت‌کوین‌ها به همراه دارد. کما اینکه گاهاً آلت‌کوین‌ها، کاهش شدیدتری را در قیمت نسبت به بیت‌کوین تجربه ‌می‌کنند.

چگونگی پیش‌بینی آلت‌سیزن

هیچ اندیکاتوری برای پیش‌بینی آلت سیزن وجود ندارد. با این حال، Blockchain Center ابزاری برای سنجش احساسات بازار و تعیین اینکه آیا بازار در یک آلت‌سیزن است یا خیر، فراهم می‌کند. این ابزار آلت‌سیزن را به عنوان یک دوره سه ماهه در نظر می‌گیرد که طبق آن 75 درصد از 50 ارز دیجیتال برتر موجود، عملکرد قابل قبول و بهتری نسبت به بیت‌کوین دارند.

با این وجود پیش‌بینی فصل آلت‌کوین‌ها به منظور کسب سود قابل توجه از آن و نیز پیشگیری از زیان احتمالی ناشی از سرمایه‌گذاری روی رمزارزهای اشتباه، قابل اهمیت است. دوره آلت‌سیزن می‌تواند به‌عنوان بخشی از یک روند صعودی طولانی‌مدت در بازار گاوی و یا به صورت یک روند صعودی کوتا‌ه‌مدت در بازار نزولی باشد. بررسی آلت‌سیزن‌‌های قبلی نشان می‌دهد که از لحاظ نظری فاکتورهای زیر را می‌توان از علائم شروع فصل آلت‌کوین‌ها دانست.

کاهش دامیننس بیت‌ کوین

دامیننس بیت‌‌کوین میزان سلطه بیت‌کوین بر بازار ارزهای دیجیتال را نشان داده و به معنای سهم بیت‌کوین از کل سرمایه در گردش بازار رمزارزها است. با شروع فصل آلت‌کوین‌ها، بخش زیادی از سرمایه بازار از بیت‌کوین به سمت دیگر رمز ارزها روانه می‌شود. این مساله معمولاً پس از صعود مستمر قیمت بیت‌کوین رخ می‌دهد.

بدین‌ترتیب سرمایه‌گذارانی که گمان می‌کنند بیت‌کوین گران است، ترجیح می‌دهند با فروش این دارایی، سرمایه‌شان را به بازارهای پرسودتر و البته پرریسک‌تر که فرصت رشد بیشتری دارند، وارد کنند. هرچه شدت کاهش دامیننس رمزارز اول دنیا بیشتر باشد، احتمال وقوع آلت‌سیزن نیز بیشتر است. بنابراین هرگونه کاهش مداوم و تدریجی دامیننس بیت‌کوین، احتمال نزدیک شدن به فصل آلت‌کوین‌ها را بالا می‌برد.

 

آلت سیزن

 

افزایش مارکت‌کپ آلت‌کوین‌های مطرح

با آغاز آلت‌سیزن و ورود سرمایه بیشتر به سمت آلت‌کوین‌ها، مارکت کپ یا ارزش بازار آنها زیاد می‌شود. تاثیر این روند بر آلت‌کوین‌های بزرگ‌تر مانند اتریوم، بایننس کوین، کاردانو، ریپل و … واضح‌تر است. از سویی، با تداوم فصل آلت‌کوین‌ها برای مدتی، معمولاً شاهد رشد چند درصدی دامیننس اتریوم خواهیم بود.

تحولات مثبت در زیرساخت‌های رمزارزها

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند به پیش‌بینی شروع آلت‌سیزن کمک کند، پیشرفت‌ها و تحولات مثبت مربوط به ارزهای دیجیتال است؛ به‌ویژه تحولات بزرگ در حوزه‌های بلاک‌چین، دیفای، وب ۳، متاورس، شبکه‌های لایه یک یا راه‌حل‌های لایه دو برای افزایش مقیاس‌پذیری یا کاهش کارمزدها، می‌توانند به شروع فصل آلت‌کوین‌ها منجر شوند. ( برای مشاهده مقالات آموزشی بیشتر کلیک کنید )

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3