شرکت مدیریت دارایی

فعالان بازارهای مالی از روش‌های متنوعی جهت سرمایه‌گذاری در این بازارها استفاده می‌کنند. دسته‌ای از سرمایه‌گذاران که زمان، تخصص و تجربه لازم را برای فعالیت در این بازارها در اختیار دارند، سرمایه‌گذاری مستقیم را انتخاب کرده و شخصاً پورتفوی خود را مدیریت می‌کنند.اما برخی دیگر از صاحبان سرمایه، ترجیح می‌دهند مدیریت پورتفوی خود را به یک شرکت مدیریت دارایی معتبر و یا افراد حرفه‌ای و متخصصان آگاه و باتجربه در حوزه مدیریت دارایی بسپارند تا از منافع سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی بهره‌مند شوند.

مدیریت دارایی (Asset Management)، فرایندی به منظور اتخاذ تصمیمات سنجیده و علمی در فضای سرمایه‌گذاری برای حفظ ارزش دارایی مشتریان است که به واسطه آن همه یا بخشی از پرتفوی سرمایه‌گذار توسط فرد یا یک شرکت مدیریت می‌شود. به گونه‌ای که علاوه بر دریافت سود، میزان ریسک و ضرر و زیان احتمالی نیز مدیریت می‌شود.

 

شرکت‌ مدیریت دارایی

 

به مجموعه دارایی‌هایی که یک شرکت از سرمایه‌گذاران خود دریافت و به نمایندگی از آنان سرمایه‌گذاری می‌کند، دارایی تحت مدیریت (Assets Under Management) گفته می‌شود، که این عدد با نوسانات ارزش دارایی‌ها یا سهام‌های خریداری شده توسط شرکت کم و زیاد می‌شود.

به طور کلی دو هدف اصلی مدیران دارایی، حفظ یا افزایش سرمایه اولیه و نگه داشتن سطح ریسک در مناسب‌ترین وضعیت با توجه به میزان ریسک‌پذیری مشتریان است. بنابراین شرکت مدیریت دارایی خدمات خود را به مجموعه‌ی خاصی از مشتریان که معمولاً شامل سهامداران، افراد حقیقی، شرکت‌ها، دولت‌ها یا سرمایه‌گذاران نهادی می‌شوند، اختصاص می‌دهد.

در برخی موارد مدیریت دارایی به صورت مستقل و توسط مدیران دارایی و در موارد دیگر توسط موسسات مالی مانند شرکت‌ مدیریت دارایی و موسسات این چنینی انجام می‌شود. از انواع دارایی‌های مالی می‌توان به انواع سهام و اوراق قرضه، انواع وجوه نقدی، ریالی، ارزی و دیجیتالی، کالاها، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، صندوق‌های شاخص، سهام خصوصی، صندوق‌های تامینی، بازارهای آتی مدیریت شده و … اشاره کرد.

 

شرکت‌ مدیریت دارایی

 

با این تعاریف، شرکت مدیریت دارایی یا مدیریت سرمایه‌گذاری (Asset Management Company) به شرکتی اطلاق می‌شود که وجوه سرمایه‌گذاران خرد را در بازارهای مالی از جمله بورس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری و پورتفوی آن‌ها را مدیریت می‌کند.

این شرکت‌ها در راستای کمک به اشخاص حقیقی، سازمان‌ها یا حتی دولت‌ها به منظور مراقبت از دارایی‌های آن‌ها گام برمی‌دارند. در واقع آن‌ها به کمک متخصصان این حوزه در مدیریت انواع دارایی‌ها مانند پول، سرمایه‌گذاری، املاک و … تجربه و تبحر دارند.

دریافت‌کنندگان خدمات شرکت مدیریت دارایی با دریافت مشاوره حرفه‌ای از متخصصین فعال و حرفه‌ای، می‌آموزند که چگونه پول خود را سرمایه‌گذاری کنند، چرا و به چه صورت دارایی‌های خود را متنوع‌سازی کنند و چگونه سرمایه اولیه خود را حفظ و رشد دهند. به علاوه این شرکت‌ها با تکیه بر تخصص و دانش مدیران حرفه‌ای و به روز خود، خدماتی مانند مدیریت سبد یا سبدگردانی، برنامه‌ریزی مالی و ارزیابی ریسک را نیز هم جهت با اهداف مالی و ترجیحات افراد و میزان ریسک‌پذیری آنها ارائه می‌دهند.

به طور کلی هدف شرکت مدیریت دارایی، در وهله اول حفظ و پس از آن افزایش ارزش دارایی‌های متقاضیان با در نظر گرفتن عواملی همچون شرایط بازار، ترندهای اقتصادی، اهداف مالی و میزان ریسک‌پذیری افراد است. در واقع این شرکت‌ها همچون راهنمایان قابل اعتمادی هستند که به مراقبت از پول و سرمایه‌گذاری شما کمک می‌کنند.

مدیریت دارایی به‌ صورت خدمات مشاوره، به معنای سرمایه‌گذاری از طرف دیگران و به صورت غیرمستقیم است. در این مفهوم، مدیریت دارایی فرآیندی است که طی آن یک فرد یا شرکت مدیریت دارایی از دارایی‌های مشتریان در زمان مشخص نگهداری کرده و به منظور کسب بازدهی مناسب و قابل قبول، آن را توسعه می‌دهد. در عین حال نیز ریسک آن را مدیریت کرده و کاهش می‌دهد. مدیران دارایی با توجه به پارامترهایی از ‌جمله استراتژی هر مشتری، میزان ریسک‌پذیری هر فرد و شرایط مالی او، در خصوص نحوه برخورد با دارایی مشتری تصمیم‌گیری مناسبی انجام می‌دهند.

 

شرکت‌ مدیریت دارایی

 

مهم‌ترین مزیت سپردن سرمایه به یک شرکت مدیریت دارایی معتبر با مدیران و مشاوران حرفه‌ای این است که دارایی‌های یک شخص حقیقی یا یک کسب و کار به صورت اصولی مدیریت و در بهترین بازارهای مالی سرمایه‌گذاری شده و مدیریت ریسک به بهترین شیوه صورت می‌گیرد. از دیگر مزایای سپردن دارایی به افراد حرفه‌ای و مدیران دارایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • ارزیابی دوره‌ای پورتفوی سرمایه‌گذاران
  • مدیریت ریسک و کاهش ضرر و زیان
  • تصمیم‌گیری آگاهانه و جلوگیری از اتخاذ تصمیمات احساسی
  • مدیریت زمان
  • افزایش سود
  • بررسی بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری برای بهبود وضعیت پورتفو
  • سازماندهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدهای دارایی

به طور دقیق‌تر باید گفت که مدیران دارایی فعال در شرکت مدیریت دارایی، در خصوص وضعیت بازارهای مختلف و انواع روش‌های مدیریت دارایی تحقیقات دقیقی انجام داده و با استفاده از ابزارهای خرد و کلان تحلیلی و همچنین تجزیه و تحلیل آماری بازارهای مالی از جمله بازار سرمایه به دنبال هدف خود یعنی افزایش دارایی‌ و کاهش ریسک پورتفوی مشتریان هستند.

با این تفاسیر مدیریت دارایی اصول و روش‌هایی دارد که یادگیری آن‌ها اهمیت بسزایی دارد. انتخاب روش مناسب مختص به شما، به توانایی‌ها و ترجیحات شما، میزان تحمل ریسک و اندازه داراییتان بستگی دارد. قطعاً مدیریت دارایی یک شرکت یا سازمان بزرگ با مدیریت دارایی‌های شخص حقیقی تفاوت‌های زیادی دارد.

مدیران دارایی از ابزارهای مختلفی جهت مدیریت دارایی استفاده می‌کنند. مدیریت دارایی می‌تواند به واسطه سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها و یا سبدگردانی اختصاصی انجام گیرد. (برای آشنایی بیشتر با صندوق‌های سرمایه‌گذاری و انواع آن‌ها می‌توانید مقاله نوشته شده در سایت آکادمی حقیقی با عنوان آشنایی با صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری و نحوه سرمایه‌‌گذاری در آن‌ها را مطالعه بفرمایید.)

در صورتی که شما نیز زمان یا دانش کافی برای فعالیت در بازارهای مالی را در اختیار ندارید یا قصد دارید به جهت کاهش ریسک و افزایش حداکثری سودآوری خود سرمایه‌تان را به افرادی حرفه‌ای، باتجربه و امن بسپارید، می‌توانید با تکیه بر کارنامه درخشان مجموعه ما در پیاده ‌سازی استراتژی‌های ترکیبی، مدیریت دارایی خود را به ما سپرده و یک سرمایه‌گذاری سودآور، امن و با رعایت الزامات قانونی را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3