تاکید بلک‌ راک بر وجود بیت‌کوین در پورتفوی سرمایه‌گذاران

بلک‌راک (BlackRock)، بزرگترین شرکت مدیریت دارایی جهان، طی یک مقاله تحقیقاتی بر لزوم وجود بیت‌کوین در سبدهای سرمایه‌گذاری تاکید کرده‌است.

در این مقاله، محققان بلک‌راک اظهار داشتند که تخصیص بهینه بیت‌کوین در یک سبد سرمایه‌گذاری متشکل از ۶۰ درصد سهام و ۴۰ درصد اوراق قرضه، باید ۸۴.۹ درصد باشد.

محققان بلک‌راک عملکرد بیت‌کوین را از جولای سال ۲۰۱۰ تا دسامبر سال ۲۰۲۱ تجزیه و تحلیل کردند. آن‌ها دریافتند که بیت‌کوین نوسان قابل توجهی به میزان ۱۳۲ درصد در سال دارد. به علاوه زمانی که بازده‌های مرکب پیوسته این دارایی را بررسی می‌کنیم، خمیدگی (Skewness) مثبتی در نمودار توزیع نرمال مشاهده می‌شود.

در همین حال، سومین گشتاور مرکزی (central moment) بازده بیت‌کوین، سالانه ۱۴۴ درصد تخمین زده‌شد. این رقم با ۰.۴۳- و ۰.۰۱ درصد مشاهده شده برای بازده سهام و اوراق قرضه اختلاف زیادی دارد.

 

بلک‌راک (BlackRock)

 

به علاوه محققان بلک‌راک خاطرنشان کردند که بازده بیت‌کوین نمایان‌گر تمایل ثابت این دارایی برای ایجاد بازدهی‌های قابل توجه است. آنها اعلام کردند که معمولاً بازدهی‌ها مطابق با الگوهای استاندارد است، اما به طور متناوب، دوره‌های استثنایی نیز وجود دارد. طی این دوره‌ها، قیمت‌ها سالانه بیش از ۱۰۰ برابر افزایش می‌یابد.

این تحقیقات نشان داد که این خمیدگی مثبت برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال بازده قابل‌توجه هستند، جذاب است و آن‌ها را ترغیب به گنجاندن مقادیر قابل توجهی بیت‌کوین در سبد سرمایه‌گذاری خود می‌کند. جالب اینجاست که حتی زمانی که پیش‌بینی می‌شود بیت‌‌کوین طی سناریویی کاهش یابد، سرمایه‌گذارانی که روی به حداکثر رساندن سود تمرکز دارند، معمولاً ۳ درصد از پورتفوی خود را به بیت‌کوین اختصاص می‌دهند.

گفتنی است که این تخصیص حتی زمانی که تنها یک درصد احتمال وقوع سناریویی بسیار سودآور وجود دارد، صادق است. تحقیقات بلک‌راک، موضع محتاطانه معمول موسسات مالی سنتی نسبت به ارزهای دیجیتال را به چالش می‌کشد.

قابل ذکر است که بلک‌راک و ده شرکت مدیریت دارایی برجسته دیگر، اخیراً مجوز ارائه صندوق‌های ETF اسپات بیت‌‌کوین را از کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) دریافت کرده‌اند.( برای مشاهده اخبار روز ارزهای دیجیتال کلیک کنید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3