ارزهای دیجیتال در چه تاریخی هاوینگ دارند؟

شمارش معکوس هاوینگ بیت‌کوین به صدا در آمده و کمتر از ۱۴ روز دیگر، فرآیند نصف شدن پاداش هر بلاک روی خواهد داد. هاوینگ بیت‌کوین به طور میانگین هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد و طی این فرآیند پاداش استخراج هر بلاک نصف می‌شود. پاداش فعلی ماینینگ این ارز دیجیتال تا قبل از هاوینگ 6.25 بیت‌کوین می‌باشد که در هاوینگ بعدی به 3.12 کاهش خواهد یافت. هاوینگ بیت‌کوین رویدادی است که همواره با یک گپ زمانی سبب افزایش قیمت این ارز دیجیتال شده‌است.

پاتریشیا ترومپیتر Patricia Trompeter، مدیر عامل3D crop Miner Sohere معتقد است که: با اینکه در تاریخ بعدی هاوینگ بیت‌کوین، پاداش استخراج‌کنندگان کم می‌شود، به همان میزان عرضه کوین‌های جدید، بدون کاهش تقاضا، کمتر می‌شود. بدین‌ترتیب طبیعی است که قیمت بیت‌کوین در پاسخ به شوک عرضه باید به طور چشمگیری بالا رود. در پی این رخداد، قیمت‌های بالاتر انگیزه‌ای برای ماینرها به منظور تداوم پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین خواهد بود.

اما آنچه قابل ذکر است آن است که در دنیای کریپتوکارنسی، بیت‌کوین تنها شبکه بلاکچینی نیست که از هاوینگ برای کنترل تورم عرضه خود استفاده می‌کند. شبکه‌های بلاکچینی دیگر همچون بیت‌کوین کش و بیت‌کوین گلد نیز از مکانیسم هاوینگ پیروی می‌کنند. علاوه بر این، رمزارزهایی همچون اتریوم کلاسیک و دش نیز هر چند سال یکبار میزان عرضه خود را پایین می‌آورند.

با توجه به اهمیت رویداد هاوینگ در دنیای ارزهای دیجیتال، برآن شدیم تا در این مطلب، تاریخ هاوینگ پروژه‌های مختلف کریپتویی را بررسی ‌کنیم.

بیت‌کوین (BTC)

امروزه با شنیدن نام هاوینگ، ذهن اغلب افراد به سوی بیت‌کوین می‌رود. در زمان انتشار این مقاله کمتر از 2 هفته تا تاریخ احتمالی هاوینگ بعدی بیت‌کوین وقت باقی مانده و انتظار می‌رود که این رویداد در ارتفاع بلاک شماره 840,000 بیت‌کوین رخ دهد و طی آن پاداش هر بلاک از ۶.۲۵ واحد بیت‌کوین به ۳.۱۲۵ واحد برسد. گفتنی است که غالباً هر هاوینگ پیش از بزرگ‌ترین صعودهای بیت‌کوین، رخ داده‌است.

تاریخ احتمالی هاوینگ بعدی بیت کوین، ۲۰ آپریل ۲۰۲۴ (۱ اردیبهشت ۱۴۰۳) خواهد بود.

بیت‌کوین گلد (BTG)

ارز دیجیتال Bitcoin Gold یکی از بزرگ‌ترین هارد فورک‌ها و جایگزین بلاک‌چین بیت‌کوین است که در اواخر سال 2017 و برای برابرسازی شرایط ماینینگ راه‌اندازی شده‌است.

یکی از اصلی‌ترین اهداف بیت‌کوین گلد، دموکراتیزه کردن فرآیند ماینینگ بوده‌است. به عبارت دیگر، هدف بیت‌کوین گلد،‌ بازگرداندن قدرت استخراج به دست کاربران عادی و ایجاد شبکه‌ای است که هر کس در هر کجای دنیا بتواند در فرایند ماینینگ با بهره‌گیری از سخت‌افزارهای معمول و در دسترس نیز شرکت کند.

از آنجایی که بیت‌کوین گلد یکی از فورک‌های شبکه بیت‌کوین است، شباهت‌های زیادی با این رمز ارز داشته و همانند بیت‌کوین از هاوینگ برای کنترل تورم عرضه خود استفاده می‌کند. رویداد پیش رو، چهارمین هاوینگ بیت‌کوین گلد بوده و طی آن پاداش هر بلاک از ۶.۲۵ واحد BTG به ۳.۱۲۵ واحد کاهش خواهد یافت.

تاریخ احتمالی هاوینگ بعدی بیت‌کوین گلد، ۲۳ آپریل ۲۰۲۴ (۴ اردیبهشت ۱۴۰۳) می‌باشد.

اتریوم کلاسیک (ETC)

ایده راه‌اندازی اتریوم کلاسیک به سال ۲۰۱۶ و هک قراردادهای هوشمند دائو برمی‌گردد. پس از این هک، گروهی تصمیم به فورک شبکه اتریوم و بازگرداندن تراکنش‌های هکرها گرفتند. این فورک در نهایت به تولد اتریوم امروزی منجر شد و شبکه قدیمی یا همان اتریوم کلاسیک به کار خود ادامه داد.

رویداد هاوینگ (کاهش پاداش استخراج هر بلاک) در اتریوم کلاسیک، پس از استخراج هر 5,000,000 بلاک در شبکه این رمزارز و تقریباً هر دو سال یک بار رخ می‌دهد. سومین هاوینگ اتریوم کلاسیک در تاریخ ۲۵ آوریل ۲۰۲۲ اتفاق افتاده و هاوینگ بعدی اتریوم کلاسیک، چهارمین هاوینگ این رمزارز است که در بلاک شماره 20,000,000 رخ خواهد داد.

در هر رویداد هاوینگ اتریوم کلاسیک، تقریبا میزان عرضه کوین‌های این رمز ارز ۲۰ درصد کم می‌شود. سپس با کاهش عرضه، به مرور و پس از یک گپ زمانی ارزش اتریوم کلاسیک بالا می‌رود. پاداش فعلی هر بلاک 2.56 اتریوم کلاسیک است که پس از هاوینگ چهارم در سال میلادی جاری، به 2.048 واحد ETC کاهش می‌یابد.

تاریخ احتمالی کاهش پاداش بعدی اتریوم کلاسیک، ۳۰ می ۲۰۲۴ (۱۰ خرداد ۱۴۰۳) می‌باشد.

 

اتریوم کلاسیک (ETC)

 

بیت‌کوین کش (BCH)

بیت‌کوین کش یا BCH نیز یکی از رمزارزهای دارای مکانیزم اثبات کار (PoW) است که در سال 2017 و در برهه‌ای که بیت‌کوین با مشکلات زیادی شامل کندی شبکه، کارمزد بالا و… دست و پنجه نرم می‌کرد از طریق هارد فورک راه‌اندازی شد. این ارز دیجیتال پرطرفدار برای رفع مشکلات بیت‌کوین و با هدف بهبود پرداخت سریع، کارمزد کم، حریم خصوصی و ظرفیت تراکنش بالا ایجاد شد.

هاوینگ بیت‌کوین کش نیز مانند بیت‌کوین تقریباً هر ۴ سال یک بار و پس از هر ۲۱۰ هزار بلاک اتفاق می‌افتد. پس از هاوینگ، پاداش فعلی استخراج هر بلاک از ۶.۲۵ بیت‌کوین کش (BCH) به ۳.۱۲۵ ‌BCH کاهش خواهد یافت. پیش بینی می‌شود پس از هاوینگ BCH، قیمت بیت‌کوین کش نیز همانند رمزارزهای دیگر دستخوش تغییرات مثبت شود.

طبق پیش بینی سایت نایس هش (nicehash) هاوینگ بعدی بیت‌کوین کش، احتمالاً در تاریخ چهارم آپریل ۲۰۲۴ روی خواهد داد.

 

بیت‌کوین کش (BCH)

 

دش (DASH)

دش کوین ترکیبی نوآورانه از کد بلاکچین بیت‌کوین و لایت‌کوین است که روی سه هدف بهبود حریم خصوصی، نظارت و سرعت تراکنش‌ها تمرکز دارد. این ارز دیجیتال قصد دارد تا به یک اکوسیستم برای پرداخت‌ها و خرید و فروش‌های روزانه تبدیل شود. از آنجایی که دش (DASH) نیز بر پایه کد اصلی بیت‌کوین ایجاد شده و فورکی از بیت‌کوین و لایت‌کوین است، برای حفظ تورم‌زدایی خود از مکانیزم هاوینگ بهره می‌برد.

کاهش پاداش بلاک در بلاکچین DASH تقریباً هر ۳۶۵ روز یک بار رخ می‌دهد و برخلاف بیت‌کوین که پس از هر هاوینگ، پاداش بلاک را به نصف کاهش می‌دهد، در Dash پاداش هر ۲۱۰,۲۴۰ بلاک پس از هر هاوینگ به میزان ۷.۱۴ درصد کاهش می‌یابد. در حال حاضر پاداش هر بلاک دش ۲.۴۸۷۳۴ واحد است که پس از هفتمین فرآیند کاهش پاداش به ۲.۳۰۹۷۴ دش تنزل می‌یابد.

آخرین هاوینگ Dash در تاریخ ۲۳ ژوئن ۲۰۲۳ رخ داد و این بار شاهد هفتمین کاهش پاداش یا همان هاوینگ در شبکه Dash خواهیم‌بود.

تاریخ احتمالی هاوینگ بعدی دش، ۱۰ جولای ۲۰۲۴ (۲۰ تیر ۱۴۰۳) می‌باشد.( برای مشاهده بیشتر مقالات آموزشی کلیک کنید )

دش (DASH)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3