روانشناسی بازار ارز دیجیتال؛ حلقه گمشده تریدرها ( قسمت دوم )

مقدمه

در مقاله آموزشی قبلی در خصوص روانشناسی بازار ارز دیجیتال، احساسات اثرگذار تریدرها بر بازار و چرخه احساسات معامله‌ گران در بازار ارز دیجیتال به طور مفصل صحبت کردیم. حالا نوبت به بررسی فوت و فن‌های روانشناسی ترید در ارز دیجیتال و روش‌های کنترل احساسات رسیده و ما قصد داریم تا در خصوص نکاتی که شانس موفقیت شما را به عنوان یک تریدر افزایش می‌دهد، بیشتر صحبت کنیم.( برای مطالعه قسمت قبلی کلیک کنید )

 

روانشناسی بازار ارز دیجیتال

 

کنترل احساسات معامله‌ گران به کمک روانشناسی بازار ارز دیجیتال

روانشناسی بازار و آماده‌سازی ذهن معامله‌گران یکی از ابعاد مهم و تاثیرگذار بازار ارز دیجیتال است که نادیده گرفتن آن مانع موفقیت تریدرها و سرمایه‌گذاران این بازار خواهد شد. ما به کمک روانشناسی بازار و معاملات می‌توانیم از طریق کنترل احساسات و حالات روحی خود به حداکثر سودآوری برسیم. اهمیت دادن به یادگیری و رعایت اصول روانشناسی بازار ارز دیجیتال علاوه بر شناخت احساسات و ویژگی‌های شخصیتی موثر در ترید، تکنیک‌هایی جهت کاهش احساس سردرگمی و ناتوانی به ما ارائه می‌دهد.

فعالان تازه‌کار بازار ارزهای دیجیتال که به دنبال حرفه ای شدن در این بازار پر ریسک هستند خوب است بدانند که دسته ای از تحلیلگران و تریدرهای حرفه‌ای این بازار معمولاً در هنگام معامله اهمیت توجه به احساسات درونی خود را نادیده می‌گیرند. این دسته از تریدها خیال می‌کنند که از آنجا که تسلطشان به انواع تحلیل بالاست، در هر حال و در هر شرایطی از بازار سود می‌برند؛ این در حالی است که واقعیت امر آن است که اگر به احساسات خود در شرایط خاص معاملاتی توجه نکرده و راه‌های کنترل احساسات خود را در هر شرایطی نیاموزند، ممکن است تحت فشار احساسات خود تصمیمات اشتباهی و بعضاً هیجانی بگیرند.

برای آن که از یک تحلیلگر خوب و حرفه ای به یک تریدر خوب با عملکرد قابل قبول تبدیل شوید لازم است تا به موارد زیر توجه ویژه ای داشته باشید :

داشتن آرامش روان
بالا بردن سرعت تصمیم‌گیری
بهبود سرعت عمل
کنترل احساسات ترس و طمع
تسلط بر غرور و هیجان
پذیرش شکست و دوباره آغاز کردن

 

کنترل احساسات معامله‌ گران

 

یادگیری چنین مهارت‌هایی که برعکس ظاهرشان خیلی هم آسان نیست، به نظر افراد حرفه‌ای بازار ارز دیجیتال بیش از هفتاد درصد در کسب موفقیت در این بازار پر ریسک موثر است. اصول مهمی و مهارت‌های موثری که شخص شما باید در درون خودتان کشف کرده و آن‌ها را تقویت کنید. یادتان باشد که قطعاً سرمایه‌گذاری بر روی خود فرد و احساسات وی موجب کسب سود و پیشرفت وی در بازارهای مالی علی الخصوص بازار ارزهای دیجیتال خواهد شد.

اصول روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال به زبان ساده

بعد از یادگیری انواع تحلیل و حرفه‌ای شدن در آن ها، اینجا دقیقاً جایی است که شما باید ذهن خود را برای معامله‌گری و تبدیل شدن به یک تریدر کاربلد در بازار ارزهای دیجیتال آماده کنید. اهمیت تسلط بر اصول روانشناسی بازار ارز دیجیتال کمتر از اهمیت تسلط بر اصول تکنیکالی و سایر روش های تحلیل برای رمز ارزها نیست.

 

اصول روانشناسی ترید

 

تمرین کردن یکی از راه‌هایی است که موجب می‌شود تا فعالان بازار رمزارزها قبل از ورود واقعی به این بازار، انواع شرایط موجود در این بازار را تجربه کرده و از این پس کمتر در این بازار غافلگیر و هیجان زده شوند؛ بنابراین باید بدانید که در هر شرایطی از بازار، تصمیم گیرنده نهایی برای خرید یا فروش خود شما هستید. در ادامه سعی می‌کنیم تا به برخی از مهم ترین نکات روانشناسی ترید در بازار ارز دیجیتال اشاره کنیم :

1) صبور باشید

به عنوان یک فعال بازارهای مالی احتمالاً تا کنون بارها با این سخن معروف مواجه شده اید که بازارهای مالی، بازارهایی برای واریز پول های افراد عجول به حساب افراد صبور هستند.
اگر شما به عنوان یک تریدر، صبر کافی برای به نتیجه رسیدن استراتژی های معاملاتی خود را نداشته باشید، از فرصت های مطلوب سودآوری در این بازار بی بهره مانده و خیلی زود بخشی از معاملات خود را در ضرر مشاهده خواهید کرد. لازم است تا بدانید که منظور از صبر کردن در معاملات بازار ارز دیجیتال، پایبند بودن به استراتژی‌های معاملاتی شخصی شماست، نه اینکه با صبر زیاد از حد درصد قابل توجهی از سرمایه های خود را از دست بدهید.

2) به استراتژی خود پایبند بمانید

یکی از اشتباهات مهم و رایجی که در روند انجام معاملات در بازار ارز دیجیتال رخ می دهد این است که بخشی از تریدرها در این بازار، به استراتژی معاملاتی خود پایبند نبوده و بعضاً بر اساس هیجانات و احساسات پوزیشن‌های معاملاتی خود را بسته یا باز نگاه می دارند. به عنوان مثال برخی معامله گران پس از وارد شدن معامله به سود سریع معامله خود را می بندند و برخی نیز بلافاصله پس از ورود به ضرر سعی می‌کنند تا سریعاً معامله خود را با ضرر کمتر ببندند.

دقت داشته باشید که هر دوی این رفتارها اشتباه بوده و در صورتی که نتوانید به استراتژی معاملاتی خود پایبند بمانید، نمی‌توانید به سود مناسب و مطلوبی در بازار ارز دیجیتال برسید.

3) دنباله رو نباشید

یکی از بزرگترین چالش‌های تریدرها بخصوص تریدرهای تازه کار، دنبال رو بودن آن‌هاست. تجربه نشان داده که دنباله رو بودن می‌تواند ضررهای هنگفتی را برای افراد به دنبال داشته باشد. متاسفانه درصد قابل توجهی از معامله گران در بازار ارز دیجیتال با استفاده از کانال های مختلف ارائه دهنده سیگنال و یا تحلیل های صورت گرفته در سایت های مختلف اقدام به ورود به معاملات می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که بسیاری از افراد سیگنال دهنده در بازار ارز دیجیتال، دانش کافی را نداشته و تنها از طریق فروش سیگنال به دنبال کسب درآمد هستند. حتی برخی از آنها در حد ابتدایی نیز در حوزه ارزهای دیجیتال آموزش ندیده و تنها سیگنال های موجود در سایت ها و کانال های خارجی را کپی می‌کنند.

4) از هیجان دوری کنید

یکی از نکات بسیار مهم در روانشناسی ترید، نداشتن هیجان و عدم دخالت احساسات در هنگام معامله است. این در حالی است که متاسفانه درصد قابل توجهی از معامله‌گران بازار ارز دیجیتال بخشی از معالات خود را بر اساس اخبار و هیجانات موجود در بازار اتخاذ می‌کنند. به عنوان مثال کاربر وارد پلتفرم معاملاتی خود شده و با مشاهده آمار بالای اتخاذ موقعیت فروش در یک ارز، خود نیز یک معامله فروش در بازار باز می‌کند یا با توجه به اخبارهای هیجانی مثبت و منفی، اقدام به خرید و فروش رمز ارز مورد نظر می‌کند.

چنین رفتارهای هیجانی در نهایت موجب ایجاد ضررهای قابل توجه برای معامله‌گران خواهد شد. اگر افراد دائماً در حال دخیل کردن هیجانات و احساسات خود در معاملاتشان باشند، تعداد معاملات زیان‌ده آن‌ها افزایش می‌یابد. بنابراین به یاد داشته باشید که راه رسیدن به معاملات موفق و سود ده در بازار ارز دیجیتال پیروی از استراتژی معاملاتی خودتان بدون تحت تاثیر قرار گرفتن از هیجانات موجود است.

 

 بازار ارز دیجیتال به زبان ساده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3