رکوردشکنی قیمت طلا؛ فلز زرد تا کجا پیش خواهد رفت؟

قیمت طلا شب گذشته، 3 دسامبر سال 2023، با حفظ فشار خرید از سوی متقاضیان تا 2146 دلار بالا رفت و رکورد جدیدی را به ثبت رساند. به نظر می‌رسد عدم قطعیت سیاسی و ژئوپلیتیکی، احتمال کاهش قدرت دلار آمریکا و البته افزایش احتمال تثبیت و یا حتی کاهش نرخ بهره این کشور همگی از جمله عواملی هستند که موجب عبور قیمت طلا از سطح 2000 دلار شده اند.

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی و بیت کوین نیوز، رشد قیمت طلا طی دو ماه گذشته با وقوع درگیری‌ها در خاورمیانه و تداوم تنش میان روسیه و اوکراین و احتمال کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو افزایش یافته است. در چنین دوره‌هایی که عدم اطمینان اقتصادی و چالش‌های ژئوپلیتیکی افزایش می‌یابد، معمولاً تقاضای خرید طلا رشد کرده و به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش عمل می‌کند.

هنگ کن هاو (Heng Koon How)، رییس استراتژی بازارهای UOB، اعلام کرده است: کاهش احتمالی دلار و نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ محرک‌های اصلی رشد قیمت طلا هستند. به نظر وی قیمت طلا تا پایان سال ۲۰۲۴ می‌تواند به محدوده 2200 دلار برسد.

نیکی شیلز (Nicky Shiels)، رییس بخش استراتژی فلزات شرکت MKS PAMP نیز اظهار داشت: این بار در مقایسه با سال ۲۰۱۱، اهرم کم‌تری در بازار طلا وجود دارد. این مسئله قیمت‌ طلا را به 2100 دلار رسانده و هدف بعدی آن 2200 دلار است.

رشد قیمت طلا ادامه دارد

هنگام نگارش این مطلب قیمت طلا در محدوده 2075 دلار قرار دارد که رکورد جدیدی از آگوست ۲۰۲۰ (مرداد ۱۳۹۹) محسوب می‌شود. این در حالی است که قیمت طلا پیش از رسیدن به این سطح، توانسته بود خود را به رکورد 2146 دلار برساند.

 

تغییرات قیمت طلا

 

بارت ملک (Bart Melek)، رییس بخش استراتژی‌های کالای شرکت «TD Securities» معتقد است قیمت طلا در سه‌ ماهه دوم سال ۲۰۲۴ در محدوده 2100 دلار باقی خواهد ماند. او به خرید قوی بانک‌های مرکزی به عنوان یک محرک قوی در افزایش قیمت طلا اشاره کرده است.

نظرسنجی جدید شورای جهانی طلا هم نشان می‌دهد 12 درصد از کل بانک‌های مرکزی جهان می‌خواهند ذخایر طلای خود را در ۱۲ ماه آینده افزایش دهند؛ زیرا به دلار آمریکا بدبین شده‌اند. بارت ملک درباره این مسئله گفته است: این امر نشان می‌دهد تقاضای طلا از سوی کشورهای مختلف طی سال‌های آینده رشد خواهد کرد.( برای مشاهده اخبار روز طلا کلیک کنید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3