طلای آب شده بخریم یا سکه؟

در سال‌های اخیر و همزمان با داغ شدن بازار طلا و سکه، خرید و فروش طلای آب‌شده و سکه محبوبیت بسیاری در میان افراد متمایل به سرمایه‌گذاری پیدا کرده‌است. تا جایی که رشد قیمت طلا در سالهای اخیر موجب شده تا افرادی که دانش و آگاهی خاصی در خصوص این بازار ندارند نیز به دنبال انواع روش های سرمایه‌گذاری در طلا به ویژه خرید طلای آب‌شده و سکه باشند. در این بین برخی افراد به ویژه افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری بلندمدت دارند، خرید سکه و برخی دیگر خرید طلای آب شده را برای سرمایه‌گذاری ترجیح می‌دهند.

اما سوالی که در این میان بیش از سایر موضوعات اهمیت دارد آن است که بدانیم چه تفاوتی بین سکه و طلای آب‌شده وجود دارد و به دید سرمایه‌گذاری بهتر است به بازار سکه ورود کنیم یا طلای آب شده؟

 

طلای آب شده

 

در کنار این موارد به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری بر روی طلا و انواع آن در کنار مزایای موجود، ریسک‌هایی نیز به همراه دارد. از این رو به منظور جلوگیری از ضررهای اولیه لازم است تا سرمایه‌گذاران علاوه بر سرمایه مورد نیاز، از دانش و مهارت لازم نیز برای ورود به این بازار برخوردار باشند.

به همین سبب در این مقاله ابتدا به تعریفی از سکه و طلای آب‌شده پرداخته شده و پس از آن به بررسی تفاوت‌های سرمایه‌گذاری با هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.

طلای آب‌ شده و سکه

طلای آب‌شده طلایی است که از ذوب کردن طلاهای متفرقه همچون طلا و جواهرات دست دوم، طلاهای شکسته یا حتی شمش به دست می‌آید. این در حالی است که طلای آب‌شده در دو نوع طلای آب‌شده معمولی و طلای آب‌شده شمش خرید و فروش می‌گردد.

طلای آب‌شده معمولی از ذوب کردن طلا و جواهرات دست دوم به دست آمده و قیمت آن طبق مظنه بازار تعیین می‌گردد. در حالی که طلای آب‌شده حاصل از ذوب کردن شمش با قیمتی بالاتر از مظنه بازار معامله می‌شود.

سکه یک تکه طلای کوچک است که به منظور داد و ستد در بازار حتماً باید توسط دولت تایید شود.

حال در ادامه برای رسیدن به پاسخ این سوال که آیا طلای آب شده برای سرمایه گذاری بهتر است یا سکه، به بررسی مهمترین تفاوت‌های طلای آب شده و سکه خواهیم پرداخت.

 

طلای آب شده

 

تفاوت‌های طلای آب شده و سکه

این دو نوع طلا از چند منظر تفاوت‌‌های زیادی با یکدیگر دارند. اما شاید بنیادی‌ترین تفاوت طلای آب شده و سکه در کاربرد آن‌ها می‌باشد. سکه‌ها قطعاتی از طلا هستند که عموماً به ‌عنوان کالا شناخته و خرید و فروش می‌شوند. زمان‌هایی که تعادل عرضه و تقاضای سکه به هم می‌ریزد، پدیده‌‌ای به نام حباب سکه ایجاد می‌شود که تفاوت میان ارزش ذاتی و ارزش سکه در بازار است.

اما طلای آب شده شکلی از طلاست که یا به شکل قالب به عنوان ماده اولیه ساخت زیورآلات می‌باشد یا به صورت خام و برای پس انداز و سرمایه‌گذاری استفاده می‌گردد.

نقدشوندگی

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در انتخاب نوع سرمایه‌گذاری، میزان نقد شوندگی کالا است. طلا به دلیل قدرت نقدشوندگی بالا یکی از جذاب‌ترین و محبوب ‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری است. چنانچه سرمایه‌گذاری بر روی طلا برای شما جذاب بوده و در عین حال به دنبال نقدشوندگی بالا نیز هستید تا هر زمانی که تمایل داشتید بتوانید از بازار خارج شوید، باید در طلای آب‌شده سرمایه‌گذاری کنید. زیرا علاوه بر وجود قدرت نقدشوندگی بالاتر نسبت به سکه، قادر خواهید بود تا در هر زمان مقدار مورد نیاز خود از آن را بفروشید.

امکان تقلب

از آنجا که سکه‌های طلا تحت نظارت مستقیم دولت در بسته‌بندی‌های هولوگرامی و معتبر در بازار عرضه می‌شوند، امکان تقلب در آن‌ها بسیار کم بوده و اعتبار بالایی دارند. بنابراین حضور افراد سودجود در این بازار بسیار محدود است و سرمایه‌گذاران با خیال راحت‌تری می‌توانند در این بازار سرمایه‌گذاری کنند.

در مقابل، سرمایه‌گذاری در طلای آب‌شده امنیت کمتری داشته و با ریسک نسبتاً بالای تقلبی بودن مواجه است. زیرا ممکن است ناخالصی داشته‌باشد. مساله ای که می‌تواند موجب کاهش عیار طلا گردد. بنابراین برای جلوگیری از زیان‌های احتمالی، طلای آب شده را از مراکز معتبر و تحت نظارت اتحادیه خریداری کنید و پیش از خرید با متخصصان این حوزه و افراد آگاه مشورت کنید.

 

 

تاثیرپذیری از بازار جهانی و داخلی

بازار سکه تحت تاثیر عوامل داخلی و تحت اختیار دولت می‌باشد. این بدان معنی است که هر زمان دولت بخواهد می‌تواند قیمت‌ها را تغییر دهد. البته محدودیت‌هایی در خرید سکه نیز وجود دارد.

اما طلای آب‌شده بازاری جهانی و غیر متمرکز دارد، از عوامل خارجی نیز تاثیر می‌پذیرد و دولت قادر به کنترل آن نیست. از این رو امکان زیان در این بازار کمتر از بازار سکه خواهد بود.

اجرت و مالیات

سرمایه‌گذاری در طلای آب شده ریسک بالاتر و سود بیشتری نسبت به سکه به همراه دارد. طلای آب شده معمولاً هزینه اجرت ساخت ندارد و مالیات به آن تعلق نمی‌گیرد. در خرید طلای آب شده سود دریافتی فروشنده نیز نسبت به سکه کمتر است.

به طور دقیق تر باید گفت که در زمان خرید طلای آب‌شده معمولاً مبلغ اضافی تحت عنوان مالیات، اجرت ساخت و دستمزد از خریدار گرفته نشده و تنها کمیسیون فروشنده دریافت می‌گردد.

این در حالی است که به هنگام خرید سکه مبالغ اضافی با نام سود فروشنده، اجرت و حق ضرب از خریدار گرفته می شود که این مبالغ در هنگام فروش از مبلغ اصلی سکه کسر خواهد شد. در نتیجه سرمایه‌گذاری در طلای آب شده گزینه بهتری است و با خرید طلای آب شده و سرمایه‌گذاری در آن، قطعاً سود بیشتری کسب خواهید کرد.

نوسانات قیمت

قیمت سکه تاثیرپذیری بالایی از اخبار روز داشته و به تصمیمات داخلی اقتصادی و سیاست‌های کلی کشور وابسته است. بنابراین بهتر است زمانی که سکه به ثبات نسبی رسید، نسبت به خرید آن اقدام نمایید. این در حالی است که قیمت طلای آب‌شده عموماً به قیمت روز دلار و انس جهانی وابسته است.

بنابراین یکی از تفاوت‌های مهم سکه و طلای آب شده در میزان نوسانات قیمت است. سکه به علت حبابی که ممکن است به دلایل متفاوت برای آن ایجاد گردد، نوسان قیمت زیادی را تجربه می‌کند. در حالی که قیمت طلای آب شده ثبات بیشتری خواهد داشت.

 

طلای آب شده

 

نکته پایانی

ما در مقاله حاضر، در خصوص تفاوت‌های مهم و اساسی سرمایه‌گذاری بر روی سکه و طلای آب‌شده صحبت کردیم. با وجود تفاوت‌های موجود، انتخاب از میان طلای آب شده و سکه برای سرمایه‌گذاری بیش از همه به اهداف و میزان سرمایه‌ شما بستگی دارد. بسیاری از افراد به ویژه متخصصان مالی خرید طلای آب‌شده را گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری می‌دانند، زیرا اجرت ساخت نداشته و فروشنده سود کمتری از خریدار دریافت می‌کند.

از سویی فروش طلای آب‌شده راحت‌تر از سکه بوده و سرمایه‌گذاران می‌توانند طلای آب‌شده را به‌صورت خرد و به مقدار مورد نیاز نیز خرید و فروش نمایند.

با وجود مزایای موجود برای سرمایه‌گذاری در طلای آب شده، در نهایت نکته مهمی که سرمایه‌گذاران باید آن را در نظر بگیرند آن است که امکان تقلب و کلاهبرداری در خرید طلای آب شده نسبت به سکه بسیار بالاتر است. بنابراین در هنگام خرید طلای آب شده باید نهایت توجه و دقت لازم را داشته باشید.( برای مشاهده بیشتر مقالات آموزشی کلیک کنید )

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3