قانون 20/80 و کاربرد آن برای معامله‌ گران

قانون 20/80 که به اصل پارتو (Pareto) نیز شناخته می‌شود، در سال 1906 توسط ویلفردو پارتو، اقتصاددان ایتالیایی، معرفی شد. ویلفردو به این نکته پی برده بود که بیش از 80 درصد زمین‌های ایتالیا متعلق به 20 درصد از جمعیت آن کشور هستند. وی پس از آن اصل پارتو را به موضوعات دیگر نیز تعمیم داد.

در یک تعریف جامع‌تر، قانون 20/80 یا اصل پارتو (Pareto Principle)، بر این اساس که ۸۰ درصد نتایج حاصل ۲۰ درصد علت‌ها می‌باشد، استوار است. بدین‌ترتیب می‌توانید این قانون را به عنوان علت و معلول تصور کنید. بدین صورت که 80 درصد از پیامدها (خروجی‌ها) از 20 درصد علت‌ها (ورودی‌ها) منتج می‌شوند. اصل پارتو اغلب برای تاکید بر اینکه 80٪ از درآمد شرکت‌ها توسط 20٪ از مشتریان آن‌ها ایجاد می‌شود، استفاده می‌شود.

به عنوان نمونه مدیر یک شرکت با شناسایی، تمرکز و بازاریابی بر روی 20 درصد مشتریانی که مسئول 80 درصد درآمدها هستند، می‌تواند به موفقیت خوبی دست یابد.

 

قانون 20/80 و کاربرد آن

 

با وجود آنکه از اصل پارتو در امور مالی شخصی، زندگی، توزیع ثروت، مدیریت زمان، درس خواندن و …. نیز استفاده می‌گردد، اما این اصل اغلب در کسب و کارها و اقتصاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویلفردو پارتو طبق این اصل معتقد بود که در هر موضوعی از جمله کسب و کار و اقتصاد، 80 درصد نتایج تنها با 20 درصد تلاش به دست می‌آیند.

برای نمونه یک دانش‌آموز پیش از امتحان، باید تشخیص دهد که کدام بخش از کتاب درسی بیشترین سوالات امتحان را در بر خواهد داشت و بیشتر وقت و تمرکز خود را صرف یادگیری آن قسمت از کتاب درسی کند.

حال اگر شما فردی هستید که به اقتصاد، بازارهای مالی و قوانین و استراتژی‌های حاکم بر آن علاقه‌مند هستید، احتمالاً تاکنون اسم قانون 20/80 یا اصل پارتو به گوشتان خورده‌است. این قانون بر اهمیت شناسایی بازیگران کلیدی بازارهای مالی، دارایی‌های مالی و ارزهای دیجیتال بزرگ یا پروژه‌های تاثیرگذار در عرصه مالی تاکید می‌کند.

با توجه به اهمیت این اصل در بازارهای مالی، در این مقاله قصد داریم تا روش‌های موجود در اصل پارتو جهت موفقیت معامله‌گران را بررسی کنیم.

قانون 20/80 در معامله‌ گری

قانون 20/80 در حوزه تجارت و معامله‌گری شناخته شده و پرکاربرد است. شاید شما به عنوان تریدر فعال، اغلب سود خود را از معامله یک جفت ارز یا سهام در بازارهای مالی کسب کنید؛ اما در شرکت‌های تجاری، بیشترین بخش سودشان از معاملات 20 درصد از معامله‌گران‌ آن‌ها حاصل می‌شود. گاهی اغلب درآمدشان نیز از انجام معامله در دارایی‌های خاص مانند ارزهای دیجیتال یا سهام به دست می‌آید.

البته خوب است بدانید که در حوزه معامله‌گری، اصل پارتو در موقعیت‌های زمانی گوناگون نیز رویت می‌گردد. برای نمونه امکان دارد که در روند معاملات خود متوجه شده باشید که 80 درصد از درآمد شما، در سشن (Session) صبح یا مثلاً در نیمه اول سال به دست آمده‌است.
گفتنی است که نسبت 20/80 تنها یک نقطه آغاز بوده و این نسبت می‌تواند به 30/70 یا 40/60 نیز تغییر کند.

نحوه استفاده از اصل پارتو در معامله

 

اصل پارتو

 

1) ایجاد یک استراتژی معاملاتی مختص به خود

یک تریدر زمانی حرفه‌ای و موفق خواهد شد که برای توسعه استراتژی معاملاتی خود زمان زیادی را صرف کند.

شما می‌توانید با آموزش مستمر و کمک گرفتن از کارشناسان این حوزه، برای بررسی و تعیین بهترین استراتژی معاملاتی مختص به خود اقدام کنید. به علاوه بهتر است که در ابتدا از یک حساب آزمایشی استفاده کنید.

در زیر برخی روش‌های معاملاتی مناسب را بیان کرده‌ایم :

  • معاملات نوسانی
  • اسکالپینگ
  • معامله براساس خطوط روند
  • معامله براساس امواج الیوت
  • معاملات الگوریتمی

با این حساب براساس قانون 20/80، بیشترین سود معاملاتی شما از یک یا دو استراتژی به دست می‌آید؛ بنابراین ضروری است که این استراتژی‌ها را بررسی و شناسایی کرده و روی آن‌ها تمرکز کنید.

2) توجه به انتخاب دارایی‌ها‌ در معاملات

یکی از اشتباهات رایج در میان بخش قابل توجهی از مردم آن است که می‌خواهند از همه‌چیز به پول برسند! در حالی که باید بدانند که دارایی‌های مختلف، شرایط یکسانی ندارند. بنابراین باید دارایی‌هایی که منجر به موفقیت آن‌ها در معامله خواهد شد را شناسایی کرده و بر آن‌ها تمرکز کنند.

بدین‌ترتیب پس از استفاده از اصل پارتو در تعیین و توسعه استراتژی معاملاتی مناسب خود در مرحله اول، باید تمام معاملات خود را نیز بررسی کرده و و سودآورترین آن‌ها را شناسایی کنید.

مفیدترین عملکرد شما می‌تواند در خرید و فروش یک سهم، معامله در سهام انرژی و یا معامله رمزارزها باشد. بنابراین به طور کلی، شما باید بهترین عملکردهای خود را شناسایی و آن‌ها را افزایش دهید.

 

 

3) توجه به زمان انجام معاملات خود

از مزایای مهم بازارهای مالی مانند بازار ارزهای دیجیتال، وجود امکان معامله 24 ساعته است. این امر موجب می‌گردد که با بررسی معاملات خود در ساعت‌های مختلف، بهترین و سودآورترین زمان برای معاملات خود را بیابید و روی آن تمرکز کنید. مثلاً امکان دارد بیشترین سود شما در سشن اروپا و یا سشن آمریکا باشد.

4) تجزیه و تحلیل عملکرد معاملات خود

برای اعمال قانون 20/80 یا اصل پارتو در معاملات روزانه، رویکردهای گوناگونی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها جهت بررسی و تجزیه و تحلیل عملکرد خود استفاده کنید. برای نمونه می‌توانید ببینید که ضررهای شما ناشی از کدام رویکرد یا استراتژی است و به دنبال رفع یا اصلاح آن باشید.

به علاوه می‌توانید بررسی کنید که معمولاً بیشتر ضررهای شما، در چه روزهایی رخ داده یا مربوط به کدام دارایی‌ها هستند؟

5) رصد وضعیت بازار

در هنگام اجرای اصل پارتو یا قانون 20/80 در معاملات خود، وضعیت بازار را نیز بررسی کنید. برای نمونه توجه کنید که آیا اغلب معاملات موفق و سودآور شما در یک وضعیت نوسانی صعودی یا نزولی بازار رخ می‌دهند، یا در یک وضعیت خنثی (Range)؟

6) تحلیل استراتژی‌های معاملاتی خود

یکی از موارد مهم استفاده از قانون 20/80، در بررسی و تجزیه و تحلیل استراتژی‌های معاملاتی است. همانطور که پیشتر نیز گفتیم، گاهی اوقات مشخص می‌شود که بیشترین بازدهی شما، حاصل کاربرد تنها یک یا دو استراتژی است.

بدین ترتیب لازم است به انواع سفارش‌های معاملاتی ثبت شده و اندیکاتورهای به کار رفته در معاملات موفق و سودآور خود توجه نموده و روی آن‌ها تمرکز کنید.

ساخت استراتژی معاملاتی با استفاده از قانون 20/80

شما به عنوان یک تریدر بازارهای مالی، با کمک قانون 20/80 یا همان اصل پارتو و رعایت موارد مهمی که در قسمت‌های پیشین مطرح شد، بهترین روش‌ها را یافته و پس از آن یک استراتژی معاملاتی مختص به خود طراحی خواهید کرد.

برای نمونه یک معامله‌گر باید بهترین و سودآورترین روش‌های معاملاتی خود را ثبت کرده و آن استراتژی‌هایی را که منجر به موفقیت و کسب سود او شده را مشخص کند.

اگر یک تریدر تمام ‌وقت هستید و فهمیده‌اید که بیشترین سود را هنگام معامله در صبح کسب می‌کنید، پس باید این روند را ادامه دهید.

به علاوه اگر دریافتید که با به کار بردن یک اندیکاتور درآمد بیشتری کسب می‌کنید، می‌توانید تمرکز خود را فقط روی همان اندیکاتور بگذارید. بدین ترتیب با مرور و انجام این کارها، به یک استراتژی سودآور متناسب با خودتون می‌رسید که به خوبی نتیجه می‌دهد.( برای مشاهده مقالات آموزشی بیشتر کلیک کنید )

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3