بهترین کیف پول سال 2023؛ متامسک یا تراست ولت؟

مقدمه

چند سالی است که بازار ارزهای دیجیتال، مورد توجه طیف وسیعی از علاقه مندان به بازارهای مالی قرار گرفته‌است. از آنجایی که دنیای ارزهای دیجیتال مکانی جذاب برای کسب سود به روش های مختلف است، فعالان زیادی از ارزهای رمزنگاری شده و برنامه های غیرمتمرکز در آن استفاده می کنند. بنابراین انتخاب کیف پول ارز دیجیتال معتبر و شناخته شده برای اطمینان از ایمنی و دسترسی به دارایی های دیجیتال افراد امری ضروری است.

حال ممکن است بپرسید که بهترین کیف پول ارزهای دیجیتال کدام است و کدام یک تجربه، ویژگی‌ها و گزینه‌های بهتری به شما ارائه می دهد؟ سوالی که پاسخ به آن مستلزم شناخت کافی از ویژگی‌های دو کیف پول شناخته شده تراست ولت و متامسک، بررسی شباهت‌ها، تفاوت‌ها و به نوعی مقایسه آن دو کیف پول است.

از این رو در قسمت دوم مقاله با موضوع “بهترین کیف پول سال 2023؛ متامسک یا تراست ولت؟”، میزان پشتیبانی هر کیف پول از کوین‌ها، هزینه‌ها، چگونگی پشتیبانی مشتری، ایمنی و موارد دیگر بررسی شده و برای انتخاب کیف پول با ویژگی‌‌های برتر به مقایسه تراست ولت در مقابل متامسک پرداخته شده است.

کیف پول متاماسک

مقایسه تراست ولت و متامسک در جنبه‌های مختلف

کوین‌های پشتیبانی شده

در این بخش از مقایسه متامسک و تراست ولت، این دو کیف پول را از منظر کوین‌های پشتیبانی شده مقایسه خواهیم کرد.

کوین‌های پشتیبانی شده متامسک

متامسک از طیف وسیعی از شبکه‌های بلاک چین پشتیبانی می‌کند. از جمله آنکه این کیف پول با اتصال به بلاکچین اتریوم، موجب تعامل کاربران با اکوسیستم اتریوم می‌شود. آدرس کیف پول اتریوم ارائه شده توسط متامسک نیز از بهترین توکن‌های ERC20 پشتیبانی می‌کند که شامل Tether، Shiba Inu، Uniswapو … است. در شرایطی که یک توکن خاص ERC20 پشتیبانی نشود، کاربران می‌توانند آن را به صورت دستی اضافه کنند. برای این کار کاربر باید آدرس قرارداد ERC20 را در اختیار متامسک قرار دهد. متامسک علاوه بر اتریوم از شبکه‌های زیر نیز پشتیبانی می‌کند:

  • Arbitrum
  • Binance Smart Chain
  • Optimism
  • Polygon
  • Avalanche

این پنج شبکه بلاک چین به تنهایی از هزاران توکن پشتیبانی می‌کنند و همه آن‌ها را می‌توان به متامسک اضافه کرد. اگر متامسک توکن خاصی از این شبکه ها را در ابتدا فهرست نکند، کاربران می‌توانند توکن را به صورت دستی اضافه کنند. علاوه بر این متامسک از NFT ها نیز پشتیبانی می‌کند.

کیف پول تراست ولت

کوین‌های پشتیبانی شده از کیف پول تراست ولت

وقتی سخن از تعداد کوین‌ها و شبکه‌های پشتیبانی‌شده می‌شود، تراست ولت به عنوان یکی از بهترین و منحصربه فردترین کیف‌پول‌های بازار شناخته می‌شود که از تمام شبکه‌های موجود در متامسک و ده‌ها شبکه دیگر نیز پشتیبانی می‌کند.

به عنوان مثال، در حالی که متامسک از بیت کوین، سولانا، ریپل و کاردانو پشتیبانی نمی‌کند اما تراست ولت از آن‌ها نیز پشتیبانی می‌کند. در واقع، تراست ولت در مجموع از بیش از 70 شبکه بلاک چین پشتیبانی می‌کند.

آیا تراست ولت و متامسک متمرکز هستند یا غیرمتمرکز ؟

تراست ولت و متامسک دو عدد از بهترین کیف پول‌های رمزنگاری غیرمتمرکز در بازار در نظر گرفته می‌شوند. در واقع، هر دو کیف پول در هنگام ارائه کلیدهای خصوصی به کاربران از ساختار راه اندازی یکسانی استفاده می‌کنند. این در حالی است که تراست ولت و متامسک به رمز عبور پشتیبان کاربر دسترسی ندارند.  به عنوان کیف پول‌های غیرمتمرکز، تراست ولت و متامسک به اطلاعات شخصی کاربران نیاز ندارند. برعکس، هر دو کیف پول به کاربران اجازه می‌دهند ارزهای دیجیتال را به صورت ناشناس ذخیره کنند.

تنها استثنا زمانی است که کاربران خرید ارزهای دیجیتال را با پول فیات انتخاب کنند. این به یک فرآیند تایید KYC نیاز دارد. به این معنی که کاربران دیگر ناشناس نخواهند ماند.

کدام یک ایمن تر است ؟

وقتی صحبت از امنیت به میان می‌آید، تفاوت جدی و قابل توجهی از این منظر میان تراست ولت و متامسک مشاهده نمی شود. به عنوان مثال، هر دو با یک عبارت 12 کلمه ای بازیابی می شوند. کلیدهای خصوصی که دسترسی به کیف پول شخصی افراد را در هر دستگاهی برای آنها فراهم می‌کند.

اما نقطه ضعف این کیف پول ها از منظر ایمنی آن است که اگر کاربری روی لینکی از منبع ناشناس کلیک کند، ممکن است کلیدهای خصوصی به خطر افتاده و امنیت دارایی‌های دیجیتالی وی مورد تهدید قرار بگیرد. علاوه بر این، اگر شخصی به دستگاهی که کیف پول در آن ذخیره شده است دسترسی داشته باشد، ممکن است بتواند به کیف پول وارد شود. البته این بستگی به روشن بودن ویژگی ذخیره رمز دارد.

کیف پول دیجیتال

تجربه ی کاربر

با بیش از 90 میلیون کاربر، تراست ولت و متامسک دارای پایگاه کاربری قابل توجهی هستند. به این ترتیب، هر دو ارائه‌دهنده کیف پول، برنامه‌ها و افزونه‌های مرورگر خود را طوری طراحی کرده‌اند که برای هر دو گروه افراد مبتدی و حرفه‌ای مناسب باشد.

البته با توجه به وجود راهنمای استفاده از این کیف پول‌ها، برای استفاده از هر یک از کیف پول‌ها به تجربه قبلی نیاز نیست. به عنوان مثال، ایجاد یک کیف پول اختصاصی تراست ولت و متامسک برای اولین بار نیاز به یک فرآیند راه اندازی سریع دارد. بدین ترتیب ابتدا از کاربر خواسته می‌شود که یک کیف پول جدید ایجاد کند، یک رمز عبور انتخاب کند و کلمه عبور پشتیبان خود را بنویسد. همچنین در ادامه هر دو ارائه‌دهنده کیف پول از کاربران می‌خواهند که رمز عبور خود را مجدداً وارد کنند. 

گفتنی است که ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال در هر دو کیف پول ساده است. بدین صورت که پس از کلیک بر روی توکن مورد نظر، در هر دو کیف پول دکمه‌های «ارسال» و «دریافت» ظاهر می‌شوند. با کلیک بر روی هر یک از این دکمه‌ها، کاربران می‌توانند تراکنش خود را تکمیل کنند.

برداشت‌ها

روند برداشت ارزهای رمزنگاری شده از تراست ولت و متامسک شبیه به یکدیگر است.
در هر دو ارائه دهنده کیف پول، کاربر باید:

  • روی ارز دیجیتالی که می‌خواهید برداشت کند کلیک کنید. در اینجا لازم است تا مطمئن شوید که شبکه صحیح را انتخاب کرده اید.
  • سپس بر روی دکمه “ارسال” کلیک کنید.
  • میزان ارز قابل انتقال و آدرسی را که باید به آن انتقال دهید را تایپ کنید.
  • کارمزد GAS را بررسی کنید و تراکنش را تایید کنید.

تا زمانی که GAS کافی در کیف پول وجود داشته باشد، تراکنش فوراً به بلاک چین ارسال شده و در هر دو کیف پول‌ها تراکنش بلافاصله انجام می‌شود.

متاماسک

خدمات مشتری کیف پول متامسک در مقابل تراست ولت

به طور کلی متامسک در مقایسه با تراست ولت، پشتیبانی بهتر و بیشتری به کاربران خود ارائه می دهد.

متامسک یک چت آنلاین شبانه روزی ارائه می‌دهد. در ابتدا، کاربران به یک ربات متصل می‌شوند که به برخی از سوالات اساسی و پرتکرار پاسخ می‌دهند. سپس کاربر به بخش مناسب هدایت می‌شود. زمان انتظار بسته به تعداد کاربرانی که به دنبال راهنمایی در خصوص رفع مشکل خود هستند، بسیار متفاوت خواهد بود.

در مقابل، تراست ولت پشتیبانی آنلاین ارائه نمی‌دهد. تنها راه تماس با تراست ولت از طریق فرم پشتیبانی است. این امر مستلزم آن است که کاربر درخواست خود را مشخص کرده و منتظر پاسخ باشد. بسته به تعداد درخواست‌هایی که تیم پشتیبانی باید انجام دهد، پاسخ ها ممکن است ساعت ها یا حتی روزها طول بکشد.

با این حال، به طور کلی تراست ولت و متامسک هر دو بخش پشتیبانی قوی در وب سایت‌های خود ارائه می‌دهند. 

هزینه های متامسک در مقابل تراست ولت

در این بخش از مقایسه متامسک و تراست ولت، هزینه‌های مرتبط با این دو کیف پول را بررسی می‌کنیم.

هزینه های دانلود و ذخیره سازی

استفاده از متامسک در مقابل تراست ولت هیچ هزینه‌ای برای دانلود یا ذخیره سازی ندارد. این مورد در خصوص بهترین کیف پول‌های داغ موجود در بازار صدق می‌کند.

کارمزد معامله

در هر دو هیچ کارمزدی برای تراکنش‌های ورودی دریافت نمی‌شود. در عوض، این مبلغ توسط فرستنده پرداخت می‌شود. این در حالی است که هنگامی که کاربران ارزهای دیجیتال را از

کیف پول خود ارسال می‌کنند، متامسک و تراست ولت هر دو هزینه ای را به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند.( برای مشاهده مقالات آموزشی بیشتر کلیک کنید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3