به زودی قیمت جدید خودرو ها اعلام می‌شود

چندی پیش مدیرعامل ایران خودرو طی مصاحبه‌ای ضمن اشاره به زیان انباشته 9 هزار میلیاردی این شرکت طی 3 ماه ابتدایی سال جاری، علت آن را قیمت‌گذاری دستوری دانست و اعلام داشت که اصلاح قیمت خودرو علاوه بر ارتقای کیفیت محصولات، افزایش کیفیت خدمات را نیز در پی خواهد داشت.


تجربه ثابت کرده که جو مثبت یا منفی خودروسازان معمولاً به سایر گروه‌های بازار نیز سرایت می‌کند. بنابراین در شرایط فعلی بازار سرمایه که نگاه دسته قابل توجه‌ای از سرمایه‌گذاران به اخبار و تصمیمات مهم است، چنین تصمیماتی در جهت بهبود عملکرد مالی شرکت‌های بزرگی مثل ایران خودرو و سایپا می‌تواند حال و هوای بازار سرمایه را بهتر کند. حال مدیر روابط عمومی شورای رقابت گفته که جلسات شورای رقابت برای بررسی قیمت خودرو هر هفته برگزار می‌شود و به‌زودی قیمت‌های جدید خودرو‌ها اعلام خواهد شد.

خودرو


به هر حال چگونگی محاسبه قیمت خودرو‌ها همیشه موضوعی مبهم برای خریداران این خودرو‌ها بوده‌است. به تازگی سپهر دادجوی توکلی، مدیر روابط عمومی شورای رقابت در خصوص قیمت‌های جدید خودرو‌ها اعلام داشته که: این شورا روز‌های شنبه و سه شنبه جلساتی برگزار می‌کند به طوری که در جلسات به این موضوعات پرداخته می‌شود. توکلی افزود: بررسی قیمت خودرو در روند کار کارشناسی قرار دارد.


وی در پاسخ به این سوال که مبنای قیمت خودرو‌های متقاضیان ثبت سفارش قبل چگونه است؟ گفت: اگر قیمت زمان عقد قرارداد وجود داشته باشد همان ملاک است و هیچگونه افزایش قیمتی شامل این دست از متقاضیان نخواهد شد. به گفته او، یعنی اگر خریداری پیش از این برای خرید خودرو قراردادی امضا کرده باشد، باید قیمت‌هایی که پیش از این توسط شورا اعلام شده بود، مبنا قرار بگیرد.


مدیر روابط عمومی شورای رقابت خاطرنشان کرد: براساس این دستورالعمل شورای رقابت موظف است تا رصد بازار و روند تولید و توزیع خودرو را مورد بررسی قرار دهد و در این مسیر آنالیز قیمتی انواع محصولات نیز انجام می‌شود، اما این امر به این معنا نیست که هر سه ماه یکبار قیمت خودرو افزایش پیدا می‌کند.


توکلی گفت: متاسفانه برداشت اشتباهی از دستور العمل شورا صورت گرفت که توسط برخی بازنشر شده که شورای رقابت هر سه ماه قیمت خودرو‌ها را افزایش می‌دهد و این موضوع را به شدت تکذیب می‌کنم.


توکلی در پاسخ به این سوال که نحوه محاسبه قیمت خودرو در شورای رقابت چگونه است؟ گفت: طبق دستورالعمل ۵۴۳ و فرمول کاست پلاست تعیین می‌شود یعنی مبنای تنظیم قیمت، بر اساس ضوابط قیمت‌گذاری مصوب است که توسط سازمان حمایت محاسبه می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3