دولت ایالات متحده ۵ میلیارد دلار بیت‌ کوین در اختیار دارد

وال استریت ژورنال در گزارش اخیر خود فاش کرد که دولت فدرال آمریکا ۵ میلیارد دلار بیت‌ کوین دارد. به استناد داده‌های موجود، شرکت رمزنگاری 21.co نیز تخمین زده که دولت آمریکا هنوز 194188 بیت‌ کوین به ارزش 5.3 میلیارد دلار در اختیار دارد. اما سوالی که مطرح می‌شود آن است که چگونه دولت ایالات متحده این حجم از بیت‌ کوین را جمع‌آوری کرده‌است؟
Utoday معتقد است که دولت فدرال آمریکا پس از سرکوب استراتژیک جرایم سایبری، این حجم از بیت‌ کوین را از طریق مصادره اموال غیرقانونی به دست آورده‌است. موارد متعددی همچون مشکلات سایبری و قضایی مرتبط با صرافی بیتفینکس (Bitfinex) تا شناسایی بازارهای آنلاین غیرقانونی مثل بازار دارو در فضای دارک‌وب که معروف‌ترین آن سیلک رود یا جاده ابریشم بود که در سال ۲۰۱۳ توسط اف بی آی تعطیل شد، از عواملی هستند که موجب افزایش دارایی‌های کریپتویی دولت آمریکا شده‌اند.

علاوه بر این، سایر عملیات‌های قضایی مربوط به افراد و نهادهای درگیر در جرایم سایبری، از جمله پرونده‌هایی علیه ایلیا لیختنشتاین (Ilya Lichtenstein) و همسرش هدر مورگان (Heather Morgan) که صرافی بیتفینکس را هک کرده بودند نیز به بیت‌ کوین ‌های دولت اضافه کرده‌است. تمام این‌ها در حالی است که وال استریت ژورنال معتقد است که تعداد بیت‌کوین های واقعی دولت آمریکا می‌تواند بسیار بزرگتر باشد. به گفته این نشریه، این تنها نوک کوه یخ است و احتمالاً رقم واقعی بیت کوین‌های دولت بسیار بیشتر از ۵ میلیارد دلار است اما فعلا قابل شناسایی و تایید نیست.

گفتنی است روند قضایی مصادره اموال طولانی است. به طور مثال در ماجرای صرافی بیتفینکس حدود ۶ سال طول کشید تا دارایی‌ها در اختیار دولت ایالات متحده قرار گیرد. روند فروش چندان شفاف و مشخص نیست و بسیاری بر این باورند که فعلاً دولت بیت‌کوین ‌های خود را نگه‌ داشته‌است، اما قبلا استراتژی آن‌ها فروش فوری و حراج این دارایی‌ها بود. بیت‌کوین‌ های دولت آمریکا عمدتاً در کیف پول‌های سخت افزاری ذخیره می شود که توسط وزارت دادگستری و خدمات درآمد داخلی این کشور کنترل می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3