نرخ تورم آمریکا در ماه دسامبر ۲۰۲۳ اعلام شد

اداره آمار کار ایالات متحده روز پنجشنبه داده‌های مربوط به شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) را برای دسامبر سال ۲۰۲۳ منتشر کرد. این آمار نشان داد که تورم در این ماه به ۳٫۴ درصد افزایش یافته است. طبق گزارش‌ها، تورم اصلی (core inflation) هم به ۳٫۹ درصد رسیده است.

این در حالی است که بر اساس نتایج نظرسنجی رویترز، فعالان بازار انتظار داشتند که CPI نسبت به ماه قبل بدون تغییر باقی بماند. همچنین گمان می‌رفت تورم سالانه از ۴ درصد در ماه نوامبر به ۳٫۸ درصد کاهش یابد.

بازارهای مالی در سرتاسر جهان، از جمله بازار ارزهای دیجیتال، این هفته در بحبوحه تایید ETF اسپات بیت‌کوین، روزهای پرنوسانی را تجربه کردند. در این میان، داده‌های جدید مربوط به CPI نشانه‌های مهمی برای درک تصمیم فدرال رزرو برای نرخ بهره در آینده ارائه می‌دهند.

 

نرخ تورم آمریکا

 

مدتی است که در خبرگزاری‌های مختلف شاهد انتشار گمانه‌زنی های متعددی در خصوص بالا بودن احتمال کاهش نرخ بهره آمریکا توسط فدرال رزرو و چگونگی سرعت کاهش آن در رسانه‌های خبری و تحلیلی بوده‌ایم. برخی از سرمایه‌گذاران نیز خواه ناخواه این حدس و گمان‌ها را در تصمیم‌گیری های خود در بازارهای مالی به ویژه بازار ارزهای دیجیتال لحاظ کرده‌اند. با این حال، تصمیم آتی فدرال رزرو در خصوص ثابت نگه داشتن نرخ بهره یا کاهش آن در اوایل ماه مارس، بسیار تحت تاثیر داده‌های جدید خواهد بود.

جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک، روز چهارشنبه اعلام کرد که برای آنکه خواستار کاهش نرخ بهره باشیم، هنوز خیلی زود است. زیرا بانک مرکزی هنوز فاصله زیادی برای بازگرداندن تورم به هدف ۲ درصدی خود دارد. از این رو، آمار افزایشی تورم ممکن است به فدرال رزرو دلایل بیشتری برای ثابت نگه داشتن نرخ بهره به جای کاهش آن در آینده بدهد.

پس از انتشار این آمار و ارقام، قیمت بیت‌کوین، پادشاه ارزهای دیجیتال، از ۴۸،۹۲۰ دلار به ۴۶ هزار دلار سقوط کرد. قیمت اتریوم نیز از ۲،۶۸۵ دلار به ۲،۵۹۰ دلار کاهش یافت. این در حالی است که در حال حاضر(23 دی 1402) قیمت بیت‌کوین به سطح42,555 دلار و قیمت اتریوم به سطح 2,542 دلار رسیده‌است. ارزش کل بازار کریپتو نیز اکنون به ۱٫68 تریلیون دلار کاهش یافته‌است.( برای مشاهده اخبار روز ارزهای دیجیتال کلیک کنید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3