روایت عشقی از سه هدف در نقشه راهبردی بازار سرمایه

روز یکشنبه نشست خبری رئیس سازمان بورس و اوراق ‌بهادار برگزار گردید. در جریان این نشست، زنگ هفته جهانی سرمایه‌گذاری در بورس نواخته و ضمن تبیین دستاوردهای سازمان به پرسش‌های اصحاب رسانه پاسخ‌ داده‌ شد. طی این نشست رئیس سازمان بورس ضمن اعلام ۳ هدف اصلی و مهمترین برنامه ها در نیمه دوم سال از عدم عرضه خودرو در بورس کالا تا 1.5 سال دیگر خبر داد.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری روز گذشته از «نقشه راهبردی بازار سرمایه» رونمایی کرد. عشقی افزود: اولین اقدام هیات مدیره جدید، تدوین برنامه راهبردی بازار سرمایه در مهر ۱۴۰۰ بود که با توجه به شرایط بورس در سال جاری بروز رسانی شد. او سه هدف «حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران با تاکید بر منافع بلندمدت»، «ارتقای اثربخشی و کارآیی نظام نظارتی» و «تسهیل‌گری در تامین مالی، تشکیل سرمایه و مدیریت ریسک» را از جمله مهم‌ترین اهداف در برنامه راهبردی سازمان بورس عنوان کرد.

عشقی اعلام کرد: به منظور حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران نیز اقداماتی مثل توجه ویژه به ابزارهای سرمایه‌گذاری در مسکن، صندوق‌های املاک و مستغلات، پیش فروش متری (سلف مسکن) و گواهی سپرده کالایی (سیمان، فلزات و …)، افزایش کیفیت خدمات به سرمایه‌گذاران، رقابتی شدن نهادهای مالی با جهش در صدور مجوزها (مجوز کارگزاری پس از ۱۳ سال)، اتصال به درگاه صدور مجوزهای دولت، کاهش مدت زمان واریز سود سهامداران از ۸ به ۴ ماه و واریز سودهای رسوبی صورت گرفته‌است.

مهمترین برنامه‌های سازمان بورس در نیمه دوم سال

عشقی در این نشست خبری عنوان کرد: طرح نظارتی مبارزه با ناهنجاری‌های کلان (بورس‌بان)، احراز صلاحیت مدیران ناشران، تعیین تکلیف سهام متوفیان سهام عدالت، صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی و اوراق سلف مسکن (پیش فروش متری مسکن) از برنامه های آتی سازمان محسوب می‌گردد.

عدم برنامه عرضه خودرو در بورس تا ۱.۵ سال دیگر

رئیس سازمان بورس افزود: با توجه به تعهدات خودروسازان در سامانه فروش یکپارچه تا ۱.۵ سال آینده برنامه جدیدی برای عرضه خودرو در بورس وجود ندارد. اما در صورتی که خودروسازان درخواست داشته باشند، مشکلی برای آن وجود ندارد.

خروج سیمان و فولاد از بورس در برنامه دولت وجود ندارد

عشقی اعلام کرد: خروج سیمان و فولاد از بورس کالا در برنامه دولت وجود ندارد. وزارت اقتصاد باید زیرساخت‌های لازم را برای سازمان بورس فراهم کند.

رونمایی از سامانه سهام عدالت متوفیان در هفته آینده

رئیس سازمان بورس در انتها اعلام کرد : هفته آتی از سامانه سهام عدالت متوفیان رونمایی خواهد شد که شامل ۱۶ میلیون متوفی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3