افزایش نرخ بهره فدرال رزرو

تاثیر سخنرانی جدید رئیس فدرال رزرو بر بازار ارزهای دیجیتال و احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو

روز جمعه 25 آگوست جامعه ارزهای دیجیتال در انتظار نتیجه سخنرانی و اتخاذ احتمالی موضع انقباضی یا انبساطی جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در گردهمایی سالانه بانک‌های مرکزی در جکسون هول و تاثیر آن بر احساسات و جهت گیری صعودی یا نزولی بازار رمزارزها بودند.این انتظار از آنجا نشات گرفته که یک سال پیش، بازنگری غیرمنتظره پاول در خصوص سیاست های پولی بانک مرکزی ایالات متحده در سخنرانی‌اش، منجر به افت بازار سهام، بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال شد و جو فروش را در فضای بازار کریپتو تشدید کرد.

احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو

سطح هدف تورم 2 درصدی

اما پاول در جکسون هول به وضوح اعلام داشت که فدرال رزرو آماده است در صورت نیاز برای مقابله با تورم و رسیدن به سطح هدف تورم 2 درصدی، سیاست افزایش نرخ‌های بهره را تا سطوح بیشتری فعلاً ادامه دهد؛ وی تاکید کرد که با این حال بانک مرکزی ایالات متحده محتاطانه عمل خواهد کرد.

در نتیجه‌ی آنچه که از سخنرانی پاول بیرون آمد، رئیس فدرال رزرو انتظارات را برای احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره در ایالات متحده پابرجا باقی گذاشت. همین مساله موجب ایجاد فشار کوتاه مدت فروش در بیت‌کوین و در فضای کلی بازار رمزارزها شد.

بدین ترتیب قیمت بیت کوین (BTC) در واکنش به اظهارات پاول، از بالاترین سطح روز قبل خود یعنی محدوده قیمتی 26 هزار و 200 دلار به پایین‌ترین سطح روزانه خود یعنی محدوده 25 هزار و 800 دلار کاهش یافت. اما اتریوم با وجود کاهش اندک قیمت، همچنان در سطوح فعلی خود و در محدوده قیمتی 1600 دلار ثابت مانده است.

پاول در سخنرانی خود افزود: در هر حالتی، فدرال رزرو سیاست انقباضی فعلی خود را تا زمانی که تورم آمریکا به طور پایدار کاهش یافته و به سطح هدف برسد، همچنان حفظ خواهد کرد.

فدرال رزرو در ماه ژوئیه نرخ بهره را به 5.25 تا 5.50 درصد رساند که بالاترین سطح در بیش از بیست سال گذشته بوده است. گفتنی است روند افزایشی نرخ بهره توسط بانک مرکزی ایالات متحده از مارس 2022 و پس از افزایش شدید تورم در این کشور در اواسط سال 2021 آغاز گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3