چهار گام تا ورود به بورس اوراق بهادار تهران

مقدمه

یکی از اولویت‌های هر سرمایه‌گذار، انتخاب بازار مالی مناسب برای ورود سرمایه و کسب سود است. بدین‌ترتیب ضروری است که فرد سرمایه‌گذار با توجه به میزان سرمایه، تجربه، دانش، آگاهی و ریسک‌پذیری خود بهترین بازار مالی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کند.
با وجود فراز و فرودهای متعدد، بورس اوراق بهادار تهران در چند دهه اخیر به عنوان یک بازار با مزیت‌های زیاد جهت سرمایه‌گذاری شناخته شده و توانسته علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب کند. از سویی، به دلایل متعدد نوسانات قیمت جزء جدا نشدنی از بازار سهام ایران است که موجب ایجاد اضطراب و نگرانی در میان فعالان بازار به ویژه سرمایه‌گذاران مبتدی می‌شود. بدیهی است که در صورت عدم فراگیری آموزش‌های مناسب و اجرای مقدمات لازم برای سرمایه‌گذاری، تعدادی از فعالان بازار دچار ضرر و زیان خواهند شد. از این رو لازم است تا هر فردی که قصد سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ایران را دارد بداند که کار خود را چگونه و از کجا باید شروع کند.

چهار گام تا ورود به بورس اوراق بهادار تهران


اگر شما نیز به اهمیت سرمایه‌گذاری واقف بوده و به فکر سرمایه‌گذاری در بورس تهران و ایجاد یک راه مناسب جهت حفظ سرمایه در مقابل تورم، کسب سود و افزایش ارزش پول خود هستید، اما نمی‌دانید از کجا شروع کرده و چگونه وارد بازار سهام شده و خرید و فروش کنید، مطالعه این مقاله آموزشی برای شما مفید خواهد بود. در این مقاله قصد داریم چهار گام اول ورود به بورس ایران را مورد بررسی قرار دهیم.

گام اول: ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام

برای آغاز سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، قدم اول دریافت کد معاملاتی است. بدین‌ترتیب ابتدا لازم است تا به سایت «سجام» به آدرس اینترنتی sejam.ir مراجعه و در آن ثبت‌ نام کنید. سجام همان «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان» است. در این سامانه اطلاعات هویتی و بانکی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ثبت می‌شود. گفتنی است که طبق مصوبه سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت در بورس اوراق بهادار تهران منوط به ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت است. پس از ثبت‌نام در سجام یک کد پیگیری برای هر شخص ارسال می‌گردد که افراد می‌توانند با در دست داشتن این کد جهت احراز هویت اقدام کنند.

ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام

گام دوم: انتخاب کارگزاری و ثبت‌نام در آن

قدم مهم بعدی برای ورود سرمایه به بورس اوراق بهادار تهران، انتخاب یک کارگزاری مناسب و معتبر است؛ در غیر این ‌صورت شما به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی صاحب کد بورسی برای انجام معاملات در بازار سرمایه نمی‌شوید. برای انتخاب کارگزاری بهتر است اطلاعات کارگزاری‌ها را همچون حوزه فعالیت، اطلاعات شعب، مجوزها و … همه کارگزاری‌های پذیرفته شده در سازمان بورس را در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار مشاهده کنید.
کارگزاری یک نهاد مالی واسط می‎‌باشد که دارای یک وب سایت معتبر و گاهی نیز اپلیکیشن و سامانه معاملاتی مخصوص به خود است. با ثبت نام در کارگزاری مورد نظر خود و احراز هویت در آن، کد معاملاتی جهت انجام معاملات خود دریافت خواهید کرد. پس از دریافت کد بورسی به عنوان یک سرمایه‌گذار در بورس، به کمک کارگزاری مورد نظر خود می‌توانید معاملاتتان را به آسانی انجام دهید. گفتنی است که هر کارگزاری دارای یک پنل اختصاصی برای مشتریان خود است و هر شخص با ورود به سامانه معاملاتی می‌تواند معاملات خود را با امنیت خاطر انجام دهد.

انتخاب کارگزاری و ثبت‌نام در آن

گام سوم: یادگیری مفاهیم اصلی بورس و فراهم کردن سرمایه مورد نیاز

قدم مهم بعدی برای ورود به بورس اوراق بهادار تهران، یادگیری مفاهیم اساسی و اولیه لازم است؛ به بیان ساده ورود بدون آگاهی و آموزش اصول اولیه سرمایه‌گذاری و صرفاً به پشتوانه پیروی از رفتار سایر سرمایه‌گذاران، موجب افزایش ریسک سرمایه‌گذاری و افزایش احتمال ضرر شما در بورس خواهد شد. در شروع کار لازم نیست تا هزینه زیادی صرف آموزش مفاهیم کنید. چه بسا می‌توانید از مطالب آموزشی مقدماتی همچون تابلوخوانی، تحلیل تکنیکال مقدماتی، تحلیل بنیادی مقدماتی، روانشناسی بازار و … استفاده کنید و به تدریج به سمت یادگیری مطالب پیشرفته‌تر و تخصصی‌تر بروید.

یادگیری مفاهیم اصلی بورس و فراهم کردن سرمایه مورد نیاز


به یاد داشته‌ باشید که سایت‌های کدال و شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس tsetmc.com، سایت‌های مهمی هستند که لازم است بر نحوه کار آن‌ها تسلط داشته، با اجزای مختلف آن‌ها آشنا شده و همواره برای بررسی بازار و انتخاب سهام از آن‌ها استفاده کنید.
نکته مهمی که لازم است هر سرمایه‌گذاری به آن توجه ویژه داشته‌باشد آن است که به دلیل وجود ریسک و ذات نوسانی بورس تهران، بهتر است تا با مبالغ کم سرمایه‌گذاری خود را آغاز کرده و به تدریج آن را افزایش دهید. همچنین توصیه مشاوران مالی و افراد خبره در بازار سرمایه آن است که به دلیل وجود احتمال زیان در این بازار به خصوص در ابتدای راه، بهتر است که مازاد سرمایه خود را وارد این بازار کنید.

گام چهارم: آموزش پیشرفته و مداوم

قدم بعدی پس از دریافت کد معاملاتی و فراهم‌سازی سرمایه مورد نیاز برای ورود به بورس اوراق بهادار تهران، یادگیری مفاهیم پیشرفته‌تر آموزشی و تحلیل مداوم وضعیت بورس و سهم‌های موجود در آن است. اهمیت این موضوع از آن‌جا پیداست که در همه بازارهای مالی از جمله بورس اوراق بهادار تهران سرمایه‎‌گذاران، معامله‌گران و تحلیلگران خبره و باتجربه نیز سعی بر آن دارند که به طور مرتب آموزش دیده، اخبار سیاسی، اقتصادی و … تاثیرگذار بر بازار سهام و صنایع موجود در آن را دنبال کرده و اطلاعات و تحلیل‌های خود از بورس را به روز کنند.

آموزش پیشرفته و مداوم بورس اوراق بهادار تهران

به یاد داشته ‌باشید که با رعایت اصول سرمایه‌گذاری و یادگیری مداوم می‌توانید از تصمیمات هیجانی مبتنی بر اخبار و همسو با رفتار جمعی سایر سرمایه‌گذاران تا حدود زیادی ممانعت کرده، ضررهای خود را در بازارهای مالی از جمله بازار سرمایه ایران به حداقل برسانید و از خود یک سرمایه‌گذار و یا معامله‌گر حرفه‌ای و کاربلد بسازید. در پایان لازم است بدانید که افراد تازه وارد یا کسانی که فرصت کافی برای یادگیری و بررسی مداوم بازار سرمایه و نمادهای موجود در آن را ندارند، می‌توانند از ابزارها و روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس تهران همچون ورود سرمایه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا سپردن سرمایه به شرکت‌های سبدگردانی و افراد خبره و باتجربه در بازار سهام استفاده‌ کنند. در مقالات بعدی در قسمت آموزش در خصوص روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ایران بیشتر صحبت کرده و انواع آن را برای شما به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3