چگونه اوراق مسکن بخریم ؟

معرفی بهترین روش خرید اوراق مسکن

مقدمه :

سرمایه‌گذاری در مسکن و در نهایت خانه‌دار شدن از مهمترین و اساسی‌ترین اولویت افراد در زندگی به شمار می‌رود. حال اگر شخصی پول کافی برای خرید یک خانه مسکونی را در اختیار نداشته باشد، بی شک یکی از گزینه‌های در دسترس برای وی تهیه وام مسکن است که از قضا این روزها با افزایش قابل توجه قیمت مسکن،‌ تقاضا برای دریافت آن نیز افزایش پیدا کرده‌ است.

بانک‌ها برای اعطای این تسهیلات، قوانین و شرایط خاصی را همچون گذاشتن میزانی از سرمایه در گرو بانک در بازه زمانی مشخص شده، تعیین کرده‌اند. این در حالی است که ممکن است عده زیادی از متقاضیان دریافت وام از داشتن شرایط تعیین شده توسط بانک‌ها محروم باشند. بنابراین در شرایط این چنینی لازم است تا متقاضیان به روش‌های دیگری برای دسترسی به تسهیلات روی آورند. خرید اوراق مسکن یکی از روش‌های میان‌بر برای متقاضیانی است که نیاز فوری به وام مسکن دارند.

‌خرید اوراق بهادار مسکن، از روش‌های دیگر برای تامین کسری بودجه افراد برای خرید مسکن است که البته آن هم به مقداری سرمایه نیاز دارد. اوراق مسکن مثل سایر اوراق بهادار در بازار بورس (فرابورس) خرید و فروش می‌شود. به دلیل اهمیت موضوع در شرایط فعلی بر آن شدیم تا در این مقاله به معرفی اوراق مسکن و چگونگی خرید آن بپردازیم.

 

معرفی بهترین روش خرید اوراق مسکن

 

اوراق مسکن (تسه) چیست ؟

در صورتیکه به دنبال گرفتن وام مسکن باشید به خوبی می‌دانید که لازم است تا در بانک حساب داشته و به مدت یک سال، نیمی از مبلغ وام مورد درخواست خود را به ودیعه بگذارید. این در حالی است که خرید اوراق تسه روش راحت‌تری برای دریافت وام مسکن به شمار می‌آید.

بانک مسکن به منظور افزایش تمایل افراد به سپرده‌گذاری در این بانک، علاوه بر دادن سود با شرایط خاصی به مشتریان خود اوراق هم می‌دهد. اوراق تسهیلات مسکن که به تسه نیز معروف است، یک حق امتیاز برای دریافت وام مسکن و اوراق بهاداری است که توسط بانک مسکن منتشر و در بازار فرابورس معامله می‌شود. گفتنی است ارزش اوراق تسه توسط نسبت عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و متقاضیانی که اوراق مسکن را دریافت کنند، در اولویت دریافت وام مسکن قرار خواهند گرفت.

نماد معاملاتی تسه که در بازار فرابورس قابل معامله هست، با چهار عدد نمایش داده شده و شامل ماه صدور و سال صدور است. به طوریکه دو رقم ابتدایی از چپ، نمایانگر سال صدور و دو رقم بعدی نشان دهنده ماه صدور است. به‌طور مثال تسه 9911 متعلق به بهمن ماه سال 1399 است. نکته مهم آن است که از آنجا که اوراق تسه تا دو سال پس از صدور اعتبار دارد، لازم است تا هنگام خرید به تاریخ صدور نیز دقت کنید. در صورتی که مدت اعتبار اوراق مسکن سر برسد و سپرده‌گذار از آن‌ها استفاده نکند، نماد مذکور بسته شده و هزینه به سپرده‌گذار بازگردانده نمی‌شود. در ضمن پس از پایان انقضای اوراق تسه، وامی از بانک‌ها دریافت نخواهید کرد. البته در اغلب اوقات این فرصت دوساله برای شش ماه نیز تمدید می‌شود.

از آنجا که اوراق مسکن در بورس مورد معامله قرار می‌گیرند، برای خرید و فروش آن‌ها نیاز به اخذ کد بورسی است. برای اخذ کد بورسی لازم است تا حتما در سامانه سجام احراز هویت انجام داده باشید (برای راهنمایی بیشتر می‌توانید به مقاله اخیر ما با موضوع چهار گام تا ورود به بورس اوراق بهادار مراجعه کنید). پس از گرفتن کد بورسی، می‌توانید اقدام به خرید اوراق کرده و برای دریافت وام به بانک مورد نظر مراجعه کنید.

 

اوراق مسکن (تسه) چیست ؟

 

روش‌های اخذ تسهیلات مسکن

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، دو روش برای دریافت تسهیلات مسکن برای متقاضیان خرید خانه وجود دارد؛

1) افتتاح حساب در بانک، سپرده‌ گذاری مبلغی از وام درخواستی برای مدتی مشخص و دریافت وام مسکن

2) خرید اوراق تسهیلات مسکن (تسه) که در فرابورس مورد معامله قرار می‌گیرد.

سپرده‌گذاری به چندین روش مشخص امکان پذیر است. بدین ترتیب که لازم است برای این منظور در صندوق پس‌انداز مسکن یا صندوق پس‌انداز جوانان و یا حساب ممتاز بانک مسکن اقدام به افتتاح حساب کنید. هر یک از انواع این حساب‌ها شرایط به خصوصی دارند که قبل از افتتاح حساب لازم است از آن‌ها مطلع شوید.

درصورتیکه زمان کافی و تمایلی برای افتتاح حساب و سپرده‌گذاری را ندارید،‌ می‌توانید اقدام به خرید اوراق مسکن کنید. یعنی شما می‌توانید پس از پرداخت هزینه فرصت از طریق خرید اوراق، امتیاز وام فرد دیگری که از پیش اقدام به سپرده‌گذاری کرده و در نوبت دریافت وام قرار گرفته را به خود انتقال دهید. این اوراق، از نقدشوندگی و شفافیت بالایی برخودارند.

 

خرید اوراق تسهیلات مسکن

 

به طور کلی روش‌های متعددی برای خرید اوراق مسکن وجود دارد. در روش اول متقاضیان خرید مسکن، می‌توانند با مراجعه حضوری به شعب بانک مسکن اقدام به خرید اوراق مسکن کنند.

علاوه بر این‌، اوراق مسکن در فرابورس لیست شده و خرید آن‌ها از طریق اینترنت نیز امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت tsetmc.com لیست اوراق و جزئیات را مشاهده و برای خرید و فروش از طریق تمام شرکت‌های کارگزاری اقدام کنید. گفتنی است که قیمت خرید این اوراق در هر دو روش یکسان است.

قیمت اوراق بهادار تسهیلات مسکن به نسبت عرضه و تقاضا تعیین می‌گردد؛ بنابراین اگر عرضه از تقاضا بیشتر باشد، قیمت افت می‌کند. اما در شرایطی که تقاضا برای خرید اوراق مسکن افزایش یابد قیمت آن نیز بالاتر می‌رود؛ این بدان معنی است که ممکن است قیمت اوراق حتی در طول یک روز نیز نوسان کند.

البته رونق بازار مسکن نیز عامل موثری دیگر در قیمت اوراق تسهیلات مسکن است. بدین ترتیب در شرایطی که بازار معاملات مسکن پررونق باشد، قیمت اوراق هم رشد می‌کند. اما در شرایط رکودی بازار، قیمت اوراق مسکن نیز افت خواهد کرد.

 

روش‌های اخذ تسهیلات مسکن

 

مزایای خرید اوراق تسهیلات مسکن

با خرید اوراق تسه لازم نیست از یک سال قبل در فرآیند زمان‌بر سپرده‌گذاری برای دریافت وام معطل شوید. پس از خرید تعداد کافی از اوراق مسکن به نسبت میزان وام درخواستی و انجام مراحل اداری و قانونی، با گذشت چند روز وام مسکن را دریافت خواهید کرد و می‌توانید آن را در اختیار فروشنده ملک قرار دهید.

از جمله مزایای خرید اوراق تسهیلات مسکن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

حذف دوره سپرده‌ گذاری در بانک‌ها
قیمت برابر در کل کشور
حذف واسطه‌گران
ارائه سند مسکن به وام‌ گیرنده
دریافت وام با مبالغ گوناگون
نقل و انتقال آسان و آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3