افزایش همبستگی بیت‌کوین و طلا

قیمت بیت‌کوین و طلا روز جمعه صعود کرده و هر دو به بالاترین میزان خود از ماه آگوست (مرداد) رسیدند. بدین‌ترتیب بیت‌کوین پس از مدت‌ها با موفقیت مقاومت 30,000 دلاری را به سمت بالا شکست و اونس طلا نیز توانست از مرز ۱۹۹۰ دلار عبور کرده و با اختلاف بسیار کم به ۲۰۰۰ دلار نزدیک شود؛ اتفاقی که مجدداً امروز نیز تکرار شده و حاکی از آن است که بار دیگر توجه سرمایه‌گذاران به این دو دارایی جلب شده‌است.

به نقل از بیت کوینیست، رشد همزمان قیمت بیت‌کوین و طلا سبب شده‌ تا تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌های مختلفی در رابطه با این دو دارایی از سوی تحلیلگران منتشر شود.

 

افزایش همبستگی بیت‌کوین و طلا

 

در زمان نگارش این مطلب، هر واحد بیت‌کوین با 2.1% رشد در ۲۴ ساعت اخیر در حوالی 30,557 دلار معامله می‌شود و در ۷ روز اخیر قیمت آن بیش از 12% افزایش یافته‌است. اونس طلا نیز به دنبال بحران اخیر در خاورمیانه در روند صعودی قرار گرفته و برای اولین بار از ماه آگوست به نزدیکی ۲۰۰۰ دلار رسیده‌است.

با بررسی ضریب همبستگی ۳۰ روزه بیت‌کوین و طلا می‌توان گفت همبستگی این دو دارایی طی هفته گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته‌است. رخدادی که نشانگر آن است که بیت‌کوین و طلا هر دو نسبت به اتفاقات بازار یا عوامل خارجی به شیوه‌ای هماهنگ‌تر از قبل پاسخ می‌دهند. این همبستگی چیزی است که بسیاری از تحلیلگران و سرمایه‌گذاران آن را مبنای استراتژی‌های سرمایه‌گذاری و مدیریت ریسک خود قرار می‌دهند.

بر اساس داده‌های اینتو د بلاک، نرخ رشد همبستگی میان طلای فیزیکی و طلای دیجیتال (بیت‌کوین) در طول هفت روز گذشته نزدیک به 100% افزایش یافته و به ۰.۴ رسیده‌است.

 

عوامل موثر بر همبستگی بیت‌کوین و طلا

 

شایان ذکر است این همبستگی دائماًٌ تغییر می‌کند و می‌تواند با گذشت زمان به دلیل عوامل مختلفی در نوسان (مثبت یا منفی) باشد. هرچند اغلب در مواقع عدم اطمینان اقتصادی، هر دو دارایی مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته و شاهد همبستگی مثبت این دو دارایی هستیم.

عوامل موثر بر همبستگی بیت‌کوین و طلا

یکی از عوامل موثر بر میزان همبستگی بیت کوین و طلا، احساسات بازار است. با این حال، ویژگی‌های منحصر به فرد بیت‌کوین می‌تواند موجب ‌شود که روند مستقلی نسبت به طلا داشته باشد.

اتفاقات خاص از جمله تغییرات نرخ بهره، تنش‌های ژئوپلیتیکی و نگرانی‌های مرتبط با تورم نیز می‌تواند بر این همبستگی تاثیر بگذارد. علاوه بر این، بلوغ نسبی بازار بیت‌کوین در مقایسه با بازار بالغ طلا نیز به ماهیت در حال تحول رابطه آن‌ها می‌افزاید.

در طول هفته اخیر، پریمیوم مربوط به صندوق بیت‌کوین گری اسکیل بیش از 10% افزایش یافته و رشد ماهیانه آن به 27% رسیده‌است. این موضوع نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران نهادی پول بیشتری را به هرآنچه مرتبط با بیت‌کوین است سرازیر می‌کنند؛ به همین دلیل شاهد پیوند قوی‌تری بین بیت‌کوین و طلا هستیم.(برای مشاهده بیشتر اخبار ارزدیجیتال کلیک کنید )

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3