اهداف و ضرورت‌های حضور مشاوران سرمایه‌ گذاری

مقدمه :

در شرایطی که شاهد تورم بالا و عدم ثبات اقتصادی در کشور هستیم، اولویت اول اکثر افراد جامعه یافتن راهی برای جلوگیری از کاهش ارزش پولشان است. بدین منظور اغلب افراد در ایران به منظور حفظ یا افزایش ارزش پول در برابر تورم فزاینده، به دنبال گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌ گذاری هستند.

نگاهی اجمالی به حوزه‌های گوناگون سرمایه‌ گذاری

به طور کلی سرمایه‌گذاران با توجه به عوامل مختلف همچون میزان دانش، تجربه و آگاهی خود، فرصت یادگیری و حضور در بازارهای مالی و میزان بازدهی مورد انتظار خود، روش‌ها و بازارهای مالی گوناگونی را جهت سرمایه‌ گذاری انتخاب می‌کنند. سرمایه‌گذاری فیزیکی و غیرفیزیکی در حوزه سکه و طلا، سرمایه‌ گذاری از طریق خرید مسکن و در حوزه ساخت و ساز، سرمایه‌ گذاری در بازار ارز به ویژه دلار، سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در بورس از جمله گزینه‌های سرمایه‌ گذاری پیش روی سرمایه‌گذاران است که افراد با رویکردها و روش‌های مستقیم و غیر مستقیم در آن اقدام به سرمایه‌ گذاری می‌کنند.

نگاهی اجمالی به حوزه‌های گوناگون سرمایه‌ گذاری

ضرورت ورود به سرمایه‌ گذاری اصولی

یکی از سرعت‌گیرهای ثبات اقتصادی در ایران، تخصیص نادرست و کارشناسی نشده منابع و نبود نقشه راه مناسب جهت هدایت سرمایه به سوی بخش‌های مولد اقتصادی است. عدم تخصیص درست منابع ردپای خود را آنجا نشان می‌دهد که تاثیر آن در بازار سرمایه نیز نمایان شده و طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران در این بازار را با زیان مواجه می‌سازد. چنانچه در نیمه اول سال 99 و همزمان با ورود حجم قابل توجه نقدینگی به بازار سهام، حدود 50 میلیون نفر از مردم در دسته سهامداران بورسی قرار گرفته و سرمایه عظیم ورودی توسط آن‌ها بعضاً به سوی سهام شرکت‌هایی هدایت شد که یا پتانسیل لازم را نداشته و یا ارزنده نبوده و دچار حباب قیمتی بودند. نتیجه تصمیمات هیجانی سرمایه‌گذاران نیز این بود که با پایان رالی صعودی بازار سهام در مرداد همان سال، طیف وسیعی از سهامداران با زیان زیادی مواجه شدند.

بدین‌ترتیب در کشورهایی با تورم بالا همچون ایران که اغلب سرمایه‌گذاران درگیر انتظارات تورمی هستند، انتخاب یک مقصد مناسب برای سرمایه‌ گذاری درست و اصولی در بازاری که پتانسیل سودآوری قابل توجه دارد، امری ضروری است. بنابراین بدیهی است که نگهداری پول نقد در چنین شرایطی منطقی نیست.

ضرورت ورود به سرمایه‌ گذاری اصولی

گریزی به مشاوره سرمایه‌ گذاری در بورس

به طور کلی یکی از گزینه‌های جذاب افراد برای سرمایه‌ گذاری، ورود نقدینگی به بازار سرمایه است. همانطور که در بالا نیز تاکید شد لازمه تشکیل پورتفوی سودآور و موفقیت در این بازار تحلیل و یادگیری مداوم و افزایش آگاهی و دانش کافی در این زمینه می باشد. در غیر این صورت راه حل منطقی این است که برای شروع کار در بورس حتماً از مشاوران سرمایه‌ گذاری خبره و با تجربه در بورس کمک بگیرید تا با آگاهی کافی و با حداقل ریسک موجود شروع به سرمایه‌ گذاری در این بازار پر ریسک کنید.
مشاورین سرمایه‌گذاری با علم و آگاهی و شناخت جداگانه روحیات افراد و با توجه به میزان ریسک‌پذیری آن‌ها، دیدگاه بلند مدت یا کوتاه مدت اشخاص حقیقی و حقوقی برای سرمایه‌ گذاری و رویکرد محافظه کارانه یا جسورانه آن‌ها در سرمایه‌گذاری در خصوص خرید و فروش سهام و سایر اوراق بهادار در زمینه‌های مدیریت ریسک، آموزش نحوه سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی مختلف، پیش‌بینی روند قیمت و عرضه و تقاضا و … به اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکت‌های بزرگ مشاوره مالی تخصصی ارائه کرده و استراتژی‌های معاملاتی منطقی و سودآوری به آن‌ها پیشنهاد می‌دهند. بدین ترتیب ضمن هدایت درست سرمایه به بورس، سرمایه‌گذاران خرد و کلان نیز از سرمایه‌ خود سود خوبی کسب کرده و از تورم جا نخواهند ماند.
تجربه تلخ سال 99 به خوبی بهره‌گیری از خدمات یک مشاور مالی و سرمایه‌ گذاری را به اغلب سهامداران و سرمایه‌گذاران بازار سرمایه یادآور شد. اگرچه در بازار سرمایه ایران نقش تغییرات متغیرهای اقتصادی و سیاست‌های دستوری، کارشناسی نشده و مداخله‌جویانه در صنایع مختلف کمرنگ نیست، اما لازم است تا سرمایه‌گذاران از تصمیمات هیجانی در خلال خرید و فروش نمادها ممانعت کرده و در دام افراد سودجو و با آگاهی کم در حوزه مشاوره سرمایه‌ گذاری نیفتند و بعضاً فریب سیگنال دهی غلط افراد ناآگاه را نیز نخورند.

گریزی به مشاوره سرمایه‌ گذاری در بورس

اهداف و مزایای حضور مشاوران سرمایه‌ گذاری

مراجعه به مشاوران مالی و سرمایه‌گذاری خبره و باتجربه که اصول درست سرمایه‌گذاری را به خوبی آموزش دیده‌ اند، بی شک شما را به حداکثر بازدهی و حداقل ریسک خواهد رساند. این افراد با بررسی انواع بازارهای مالی، تغییرات پارامترهای اقتصادی و تاثیر آن‌ها بر انواع بازارها، شناسایی وضعیت بازارهای موازی، شناسایی و تحلیل صنایع پرپتانسیل و سودآور و ارائه تحلیل‌های استاندارد از رفتار و روانشناسی بازارهای مالی، می‌توانند نقدینگی سرمایه‌گذاران خرد را به مسیر درستی هدایت کرده و به آن‌ها در داشتن درک درستی از بازارهای مالی و دارایی کمک کنند.

بدین‌ترتیب افراد می‌آموزند که در شرایط متشنج و تورمی چگونه و با چه نسبتی در دارایی‌ها و بازارهای مالی گوناگون از قبیل طلا، سکه، دلار، بورس و ارزهای دیجیتال که احتمال اصلاح آنها نیز وجود دارد سرمایه‌ گذاری کنند تا سرمایه آن‌ها با خطرات بزرگی روبرو نگردد.
به طور کلی رصد دقیق، منظم و کارشناسی شده چگونگی تخصیص منابع مالی و سرمایه افراد در حوزه‌ها و بازارهای مناسب و اطمینان از داشتن یک سرمایه‌گذاری ایمن با کسب سود کافی و مستمر با توجه به ریسک پذیری و انتظارات سهامداران از جمله اهداف مهم مشاوران مالی و سرمایه‌ گذاری است.

جمع بندی

جمع بندی :

در پایان لازم است تا مجدداً بر این نکته تاکید کنیم که مدیریت سرمایه، ریسک و حفظ یا افزایش سود به دست آمده در بازارهای مالی از اهمیت بسزایی برخوردار است. کاری نه چندان راحت که بی شک در نبود دانش و تحلیل مداوم یا بدون کمک از مشاوران مالی و سرمایه‌ گذاری باتجربه و کاربلد امکان پذیر نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3