نقشه راهبردی پنج‌ ساله بازار سرمایه تشریح شد

مدیر پژوهش سازمان بورس از تدوین ۹ هدف برای برنامه راهبردی پنج ساله بازار سرمایه از جمله حمایت از حقوق سهامداران خبر داد.

به گزارش «ایرنا» میثم حامدی در خصوص جزئیات برنامه راهبردی پنج‌ ساله بورس، گفت: سند برنامه راهبردی بازار سرمایه، چهارمین سند راهبردی است که از سال ۱۳۹۴ تاکنون به منظور پاسخگویی به نیازهای بازار سرمایه و تحقق اسناد بالادستی و سایر تکالیف و الزامات در سطح وزارت اقتصاد، سازمان و بازار سرمایه تدوین شده و دارای ۹ هدف راهبردی و ۲۱ راهبرد است.

حامدی درخصوص فرآیند تدوین برنامه راهبردی گفت: برای تدوین چشم‌انداز و ماموریت و همچنین راهبردها از روش‌های مرسوم بین‌المللی مانند کارت‌‌‌ امتیازی متوازن (BSC) استفاده شده‌است. همچنین به‌‌‌منظور الگوگیری از برنامه‌‌‌های راهبردی سایر کشورها، حداقل دو دوره برنامه راهبردی بازار سرمایه هفت کشور مختلف مورد بررسی قرار گرفته تا برنامه راهبردی داخلی نیز با ادبیات بین‌المللی هم‌‌‌راستا شود.

وی افزود: در این سند با انجام مطالعات و بررسی‌های لازم، مسائل توسعه‌ای بازار سرمایه از جمله مباحث مرتبط با حاکمیت شرکتی، توسعه تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی، ساماندهی به فرآیندهای پذیرش و افزایش سرمایه شرکت‌ها، اصلاح و بازنگری در شفافیت افشای اطلاعات و برخورد با ناهنجاری‌‌ها شناسایی گردیده‌است که به منظور پیشبرد آنها ارکان نظارتی و اجرایی بازار باید برنامه‌های عملیاتی بلند، میان و کوتاه‌مدت تدوین کرده و به انجام رسانند.

مدیر پژوهش سازمان بورس بیان کرد: 9 هدف برای برنامه راهبردی پنج ساله بازار سرمایه تدوین شده که می‌توان به حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران، ارتقای شفافیت و کارایی در بازار سرمایه، ارتقاء آگاهی و دانش سرمایه‌گذاری، توسعه تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی و تشکیل سرمایه، حفظ و تقویت ثبات در بازار سرمایه و ارتقای نظام نظارتی، تقویت ساز و کارهای تنظیم‌گری و چارچوب‌های حقوقی، حمایت از توسعه و نوآوری در بازار سرمایه، هوشمندسازی و تقویت زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، توسعه و تعالی سازمان و سرمایه‌های سازمانی، اشاره کرد.

وی تصریح کرد: برنامه راهبردی به بورس‌‌‌ها ابلاغ و برنامه‌‌‌های عملیاتی در سطح سازمان بورس نهایی شده و در سطح بورس‌‌‌ها نیز باید برنامه‌‌‌ها با نگاه به این برنامه تهیه شود. (برای مشاهده اخبار بورس کلیک کنید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3