صندوق قابل معامله یا ETF بیت‌کوین چیست؟ (قسمت اول)

بیت‌کوین، به‌عنوان اولین و پیشروترین ارز دیجیتال موجود در جامعه رمزارزها، جهان را به سمت مفهوم جدیدی از معاملات سوق داده‌است. از آنجا که مالکیت این دارایی و سرمایه‌گذاری بر روی آن همواره با چالش‌هایی همراه بوده و اغلب موسسات و افراد قادر به خرید و نگهداری بیت‌کوین به صورت قانونمند نیستند، برخی موسسات در تلاشند تا با تقویت بیت‌کوین به عنوان یک دارایی قانونی، امکان سرمایه‌گذاری قانونی را در آن فراهم کنند.

از دیدگاه فنی بسیاری از صاحبان نظر در حوزه ارزهای دیجیتال معتقدند که ETF بیت‌کوین یا همان صندوق قابل معامله بیت‌کوین می‌تواند این هدف را محقق کند. از این رو ETF بیت‌کوین توسط شرکت‌ها و متخصصان مالی طراحی و ارائه شده تا این امکان را برای افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین فراهم کند که با خرید یک واحد از این صندوق، به صورت غیرمستقیم به حوزه رمزارزها ورود کنند.

 

ETF بیت‌کوین

 

صندوق قابل معامله در بورس یا همان ETF (Exchange-traded fund) ، صندوقی متشکل از یک یا چند دارایی است که قابلیت معامله در بازارهای مالی را دارند. از آنجا که معامله سهام ETF از طریق بورس انجام شده و افراد با خرید سهام آن صندوق‌ها قادر به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مدنظر خود هستند، این صندوق‌ها نقش مهم و تاثیرگذاری در پورتفوی شرکت‌ها و معامله‌گران دارند.

سرمایه‌گذارانی که اقدام به خریداری سهام ETF در بازارهای مالی می‌کنند، بدون نیاز به ورود به فرایندهای خرید و بدون تجربه خطرات نگهداری از یک دارایی، می‌توانند در آن سرمایه‌گذاری کنند. به طور مثال، اگر شما یک سهم ETF طلا را خریداری کنید، در واقع بدون داشتن طلای واقعی در طلا سرمایه‌گذاری کرده‌اید.

از آغاز ظهور بیت‌کوین، درخواست‌های متعددی از شرکت‌های مختلف برای ایجاد صندوق‌های ETF ارز دیجیتال ارائه شده‌است؛ اما هربار به دلایلی این درخواست‌ها مورد تایید واقع نشدند. با این حال پس از طی کردن چالش‌های قانونی متعدد در این زمینه به‌ ویژه در کشور آمریکا چندین ETF بیت‌کوین در مدت اخیر تایید و راه‌اندازی شدند.

چنانچه به دنبال کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری در خصوص ETF بیت‌کوین، قابلیت‌های آن و مزایا و معایب آن هستید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

ETF بیت‌کوین

 

ETF بیت کوین چیست؟

کسب درآمد از ارزهای دیجیتال در چند سال اخیر مورد توجه مردم و شرکت‌های سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال بسیاری قرار گرفته‌است. در این بین، بیت‌کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال از محبوبیت بیشتری برخوردار است؛ زیرا نخستین رمزارز دنیاست و بیشترین ارزش بازار در جمع رمزارزها را دارد.

صندوق قابل معامله (Exchange-Traded Fund) یا به اختصار ETF بیت‌کوین یک صندوق سرمایه‌گذاری متناظر با بیت‌کوین است که این ارز دیجیتال محبوب یکی از دارایی‌های آن است. این صندوق می‌تواند دارای بیت‌کوین یا قراردادهایی مرتبط با قیمت آن باشد.

این صندوق این امکان را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا بدون مالکیت یا مدیریت مستقیم دارایی‌ سرمایه‌گذاری شده خود در بیت‌کوین و بدون آنکه درگیر پیچیدگی‌های مرتبط با این رمزارز مهم شوند (مثل خرید و فروش و ذخیره آن در یک کیف پول معتبر ارز دیجیتال یا ترید مستقیم در صرافی)، از نوسانات قیمت آن کسب سود کنند. بدین‌ترتیب ETF بیت‌کوین بستری را به منظور معامله‌ی ساده، امن و قانونی بیت‌کوین در سایر بازار‌های مالی به وجود آورده‌است.

اما اهمیت این مسئله در چیست؟ ETF بیت‌کوین چه امکانات ویژه و تازه‌ای در اختیار سرمایه‌گذاران قرار خواهدداد؟

با وجود اینکه این سوال پاسخ‌های متعددی دارد، اما محتمل‌ترین و مهمترین پاسخ آن است که برای اغلب سرمایه‌گذاران، بیت‌کوین به دلیل ماهیت فعلی آن، سرمایه‌گذاری چندان امنی به حساب نمی‌آید. اما در صورتی که به عنوان یک واحد از صندوق‌های قابل معامله، تحت نظارت و تایید مقامات مالی، بتوان آن را معامله کرد، طبیعتاً اعتماد سرمایه‌گذاران را برای ورود سرمایه خود به حوزه ارزهای دیجیتال جلب خواهد کرد.

شاید برای شما سوال باشد که دلیل تمایل بیشتر سرمایه‌گذاران بزرگ به خرید ETF بیت‌کوین به جای خرید رمز ارز BTC در صرافی‌های کریپتویی در چیست؟

برای اغلب سرمایه‌گذاران خرد و یا موسسات بزرگ، خرید بیت‌کوین اقدامی پرخطر و چالش برانگیز می‌باشد. مشکلات مربوط به قانون‌گذاری، عدم شفافیت و ریسک‌های امنیتی عواملی هستند که برای اغلب افراد به خصوص افراد کم تجربه در این حوزه بسیار پر ریسک قلمداد می‌شود. از طرفی نگهداری مستقیم بیت‌کوین، مسئولیت انتخاب کیف پول مناسب و معتبر و حفظ امنیت کلیدهای خصوصی را برای سرمایه‌گذاران در پی دارد.

در سمت مقابل، سرمایه‌گذاران در صورت خرید سهام ETF بیت‌کوین، نگرانی بابت حفظ دارایی خود و نگهداری کلید خصوصی ندارند. آنها می‌توانند بدون نیاز به نگهداری و مدیریت مستقیم دارایی‌ خود، در بازار ارزهای دیجیتال اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. به همین دلیل این روش سرمایه‌گذاری غیر مستقیم هم برای افراد عادی و هم برای سرمایه‌گذاران سازمانی بسیار جذاب بوده و مورد استقبال آن‌ها قرار گرفته‌است. برخی نکات کلیدی در رابطه با صندوق ETF بیت‌کوین به شرح زیر می‌باشد:

  • معاملات بیت‌کوین تنها در ساعات کاری بورس انجام خواهد گرفت.
  • قیمت سهام با نوسانات قیمت بیت‌کوین تغییر خواهد کرد.
  • کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند سهام ETF بیت‌کوین را به‌جای صرافی‌ کریپتویی، در بستر قانونی بورس معامله کنند.
  • ETF بیت‌کوین می‌تواند شامل سایر رمزارزهای شناخته شده همچون اتریوم نیز باشد.
  • تنها شرط سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله بیت‌کوین ساخت یک حساب کارگزاری است.
  • کاربران معاملات خود را از طریق اپلیکیشن‌های معاملاتی مخصوص موبایل نیز می‌توانند انجام دهند.

 

ETF بیت‌کوین

 

ETF بیت‌کوین چگونه عمل می‌کند؟

چنانچه سابقه حضور در بازارهای مالی را داشته و با این بازارها آشنایی کافی داشته باشید، به خوبی می‌دانید که میزان عرضه و تقاضا از فاکتورهای اصلی و تأثیرگذار در قیمت دارایی‌های مختلف از جمله بیت‌کوین می‌باشد.

ETF بیت‌کوین، قیمت این رمز ارز را دنبال می‌کند و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد بدون تملک BTC ، در این دارایی دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند. ارزش صندوق قابل معامله در بورس بیت‌کوین با قیمت ارز دیجیتال بیت‌کوین در نوسان است و تغییر خواهد کرد. بنابراین زمانی که قیمت بیت‌کوین افزایش یا کاهش می‌یابد، ارزش ETF آن نیز تغییر می‌کند و به نوعی با آن رابطه مستقیم دارد. بدین ترتیب ETF بیت‌کوین فرصت‌های معاملاتی متفاوتی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

از آنجا که ETFها مانند سایر سهام‌ها، در بورس مورد معامله قرار می‌گیرند، قیمت‌گذاری آنها ممکن است نسبت به ارزش دارایی اصلی (که در این جا بیت‌کوین است) اختلاف داشته باشد. انجام معاملات ETF با نرخی بالاتر از ارزش خالص BTC یعنی آنکه ETF بیت‌کوین با حق پرمیوم معامله می‌گردد و انجام معاملات ‌ETF بیت‌کوین با نرخی پایین‌تر از ارزش خالص بیت‌کوین، به معنای معامله ETF این رمز ارز با تخفیف است.( برای مشاهده مقالات آموزشی بیشتر کلیک کنید )

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02186034438

 آدرس : تهران ، خیابان کریمخان زند ، مابین خیابان عضدي جنوبی (آبان جنوبی) و نجات الهی (ویلا) ، کوچه شانس ، پلاك 4 ، واحد 7 ، طبقه 3